Počasí dnes1 °C, zítra1 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

LISTOPAD 2022: Jaká témata Hradecká Drbna sledovala? To nejdůležitější za poslední měsíc

Listopad byl pro Hradec Králové důležitým měsícem. Po zhruba sedmi týdnech se podařilo pětikoalici sestavit a podepsat koaliční smlouvu. Zastupitelstvo pak zvolilo první primátorku města. Kromě toho se pokročilo v přípravách dálnice D35, která spojí krajskou metropoli a Jičín. Ta nejdůležitější témata posledního měsíce přináší Hradecká Drbna v tradičním přehledu.

Hradec Králové má nové vedení a první primátorku  

Ještě na začátku měsíce to vypadalo, že se nová vládnoucí koalice na podobě koaliční smlouvy nedohodne. Na tiskové konferenci se její zástupci dokonce pohádali, když lídr hnutí Rozvíjíme Hradec Jan Holásek odmítl dohodu podepsat.  

Hradecká pětikoalice se na tiskovce pohádala. Ne všichni souhlasí s novou smlouvou

Koaliční smlouva hradecké pětikoalice je připravena k podpisu. Ne všichni její členové s ní souhlasí. Současnou podobu dohody není ochoten podepsat lídr hnutí Rozvíjíme Hradec Jan Holásek. Na dnešní tiskové konferenci se kvůli jeho postoji...

Více než sedm týdnů trvalo nové vládnoucí koalici domluvit podobu koaliční smlouvy. Kromě Prahy byl Hradec Králové posledním statutárním městem v České republice, které nebylo domluvené na novém vedení. Smlouvu zástupci podepsali až 14. listopadu.  

Sedm týdnů po volbách se podařilo podepsat koaliční smlouvu. Vítězné ANO skončilo v opozici

Více než sedm týdnů trvalo nové vládnoucí koalici domluvit podobu koaliční smlouvy. Kromě Prahy byl Hradec Králové posledním statutárním městem v České republice, které nebylo domluvené na novém vedení. Smlouvu se podařilo podepsat až dnes...

O den později zastupitelstvo Hradce Králové zvolilo první primátorku v historii města. Nově má město pět náměstků a celkem 11 členů rady. Vítězné hnutí ANO skončilo v opozici, kde je společně s SPD. 

Hradec Králové má svou první primátorku. Zastupitelstvo dnes zvolilo Pavlínu Springerovou

Primátorkou Hradce Králové dnes zastupitelé zvolili prorektorku Univerzity Hradec Králové a předsedkyni Hradeckého demokratického klubu Pavlínu Springerovou. Stala se první ženou v čele města v jeho historii. V tajné volbě jí dalo hlas 20 z 34...

První úsek nové dálnice z Hradce Králové je v dohlednu  

Už na začátku listopadu jsme čtenáře Hradecké Drbny informovali o archeologickém průzkumu, který začal na připravovaném úseku dálnice D35. Jde o úsek ze Sadové do Hořic. Má být součástí nové dálnice, která spojí Hradec Králové a Úlibice u Jičína.  

Na prvním úseku dálnice z Hradce do Jičína jsou archeologové. Stavět se začne za rok

Rozkopané pole podél silnice I/35 mezi Sadovou a Hořicemi na Jičínsku nejsou dílem bezohledných farmářů nebo zvířat. Je to archeologický průzkum, který je nutný pro stavbu nové dálnice z Hradce Králové do Jičína. První Úsek by se měl začít stavět...

Jen o pár dní později přišla další zásadní informace ze stavby. Ředitelství silnic a dálnic hledá společnost, která novou silnici postaví. Pokud půjde vše podle plánu, nový úsek dálnice se začne stavět na konci příštího roku. Kompletně hotovo by mohlo být do roku 2026. 

Stát začal hledat společnost, která postaví první úsek dálnice z Hradce Králové do Jičína

Ředitelství silnic a dálnic má v plánu postavit dálnici D35, která spojí Hradec Králové s Úlibicemi u Jičína. Stavba je rozdělená do čtyř úseků. První z nich se začne stavět mezi Sadovou a Hořicemi. Stát nyní začal hledat společnost, která by ji...

Rozhovory a životní příběhy  

Během listopadu Hradecká Drbna přinesla i několik rozhovorů. Jedním z nich bylo i povídání s kandidátem na prezidenta, které zpracoval šéfredaktor vydavatelství Michael Daněk.  

Nechci jako prezidenta někoho, kdo měl s předrevoluční érou cokoliv společného, říká kandidát Karel Diviš

Podnikatel v IT a dlouholetý spolupracovník sportovní redakce České televize. To je Karel Diviš, který se rozhodl zapojit do boje o Pražský hrad. Rodák z České Lípy jako jeden z prvních kandidátů oznámil, že jeho tým posbíral více než padesát...

Drbna vyzpovídala i YouTubera, který natáčí svá videa tak trochu jinak. Jde o třiadvacetiletého studenta politologie Jana Špačka, který na svém kanálu zveřejňuje reportáže s českými politiky a dalšími účastníky předvolebních akcí. S exministrem Karlem Havlíčkem například probíral felaci místo inflace. 

Kdybychom byli v Americe, tak Václav Klaus je otec zakladatel, říká Youtuber Jan Špaček

Youtuber tak trochu jinak. Tak by se dal stručně charakterizovat Jan Špaček. Třiadvacetiletý student politologie na svém youtubovém kanále zveřejňuje reportáže s českými politiky a dalšími účastníky předvolebních akcí. S exministrem Karlem...

Redaktorka Kateřina Malá zpracovala životní příběh malířky Petry Němečkové, která svá díla vystavovala i v Hradci Králové. Tvoří energetické mandaly a obrazy La Petien, které dělají radost lidem na řadě míst i ve světě. Kromě toho je také firemní koučkou, lektorkou a nyní i (ne)obyčejnou. 

Maluje energetické obrazy, v budoucnu by chtěla Petra Němečková napsat i knihu

Petra Volenec Němečková se narodila v Hradci Králové, kde také studovala. Její kroky vedly na Univerzitu Hradec Králové. Celým jejím životem ji provází umění. Tvoří energetické mandaly a obrazy La Petien, které dělají radost lidem na řadě míst i...

Další témata, která hýbala Královéhradeckým krajem  

Emoce v Hradci Králové vyvolala výstava Příběhy z Ukrajiny. V rámci ní jsou na náměstí 28. října vystavené vraky aut z válkou zasažené země. Ty však vandalové poničili. Některé z nich posprejovali, z jiných ukradli součástky, které se dají odnést do šrotu. Z jednoho z vozů zmizela dokonce celá kapota. 

Místní v Hradci Králové poničili a rozkradli výstavu Příběhy z Ukrajiny. Vraky posprejovali

O tom, že situace na Ukrajině působí jako rudý prapor na býka se přesvědčila organizace Paměť národa. Ta v Hradci Králové uspořádala výstavu Příběhy z Ukrajiny a vystavila vraky aut, které zničila válka. Někteří si to vyložili jako provokaci a...

Letos poprvé se budou vánoční trhy v Hradci Králové konat na Velkém náměstí, kam se přesouvají z Masarykova náměstí. Na hosty čeká zhruba stovka stánkařů a taky cirkusové šapito. Emoce však vyvolává parkování. Trhy totiž vyženou všechna auta z historického centra pryč.  

Vánoční trhy se letos v Hradci přesouvají na Velké náměstí, bude tady 120 stánků

Na Velkém náměstí v Hradci Králové se budou letos poprvé konat vánoční trhy, a to od 9. do 23. prosince. Každý den je doplní bohatý doprovodný program plný koncertů, vánočních představení a pohádek.

Během prosince se nad fotbalový stadion v Hradci Králové vrátí ikonická lízátka. Unikátní osvětlení dělníci sundali během demolice.  

Lízátka zažijí comeback, na stadion se vrátí v půlce prosince

Výstavba multifunkční arény je v Hradci Králové v plném proudu. Blíží se důležitý okamžik. Na stadion se vrátí jedna z dominant města, lízátka. Mělo by k tomu dojít v polovině prosince.

Kromě lízátek se vrátí i doprava na nově opravenou a přebudovanou křižovatku Fortna. V současné době mohou na nový kruhový objezd jen vozy MHD a IZS. Osobní dopravu sem město pustí v týdnu před Vánoci.  

Křižovatka Fortna v centru Hradce Králové se řidičům otevře v týdnu před Vánoci

Křižovatka Fortna by se měla řidičům otevřít v týdnu před Vánoci. V současné době ji můžou využívat pouze složky záchranného systému a také městská hromadná doprava. Nově zde vznikla okružní křižovatka a přestupní terminál. Přestavba křižovatky...

Vyhrocenou situaci řešilo vedení obce Rokytnice v Orlických horách. Radnice se nepohodla s dodavatelem tepla. Většina obyvatel zůstala bez teplé vody i topení. Omezení dodávek se týkalo zhruba tisícovky lidí, školy i ústavu sociální péče.  

Víc než tisícovka lidí v Rokytnici si opět zatopila, ulevilo se i školákům a klientům ústavu

Společnost Ekoenergy Moravia obnovila večer dodávku tepla v Rokytnici v Orlických horách. Dohodla se na tom na večerním jednání s představiteli města. Dohoda platí do 31. prosince letošního roku.

Závěrem měsíce znovu úřadoval on-line podvodník. Takzvaný americký voják vylákal z jednašedesátileté seniorky více než tři miliony korun. Policie se případem zabývala hned dvakrát.  

Americký voják dostal další oběť. Ženu okradl o tři miliony korun

Policie na Jičínsku se zabývá dalším podvodem, který známe pod názvem „Americký voják“. Podvodník se zaměřil na jednašedesátiletou ženu z Hořic. Ta se s ním seznámila přes aplikaci WhatsApp. Následně mu poslala přes tři miliony korun. Hradecká...

Máte nápad na své vlastní téma nebo víte o něčem, čemu by se měla Hradecká Drbna věnovat? Napište nám na sefredaktor@hradeckadrbna.cz. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto archiv redakce

Štítky přehled, souhrn, Hradecká Drbna, listopad, 2022, volby, D35, Královéhradecký, kraj, Hradec Králové, doprava, Vánoce, advent, rozhovor

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.