O tom, že situace na Ukrajině působí jako rudý prapor na býka se přesvědčila organizace Paměť národa. Ta v Hradci Králové uspořádala výstavu Příběhy z Ukrajiny a vystavila vraky aut, které zničila válka. Někteří si to vyložili jako provokaci a rozhodli se výstavu zničit.
„Čekali jsme, že výstava vraků Příběhy z Ukrajiny vzbudí emoce, ale jejich rozsah v Hradci Králové nás překvapil,“ uvedli zástupci organizace Paměť národa na svém Twitteru. Po prvním týdnu jsou vraky na náměstí 28. října posprejované, poničené a z jednoho dokonce zmizela celá kapota.
Podle Paměti národa dokonce někteří nespokojení obyvatelé volají na magistrát, kde se dožadují jmen a adres na lidi, kteří výstavu připravili. „Pořadatel akce nahlásil poničení exponátů Městské policii Hradec Králové,“ uvedla pro Hradeckou Drbnu mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková. Informaci o dožadování konkrétních adres pořadatelů nepotvrdila. Uvedla pouze, že na magistrát volalo několik nespokojených občanů.
Výstava je realizována pod záštitou rady města a se všemi potřebnými povoleními. „Tuto skutečnost zatím hlášenou nemáme. V reakci na dotazy novinářů na místo pošleme policejní hlídku. Pokud zjistí protiprávní jednání, budeme se případem zabývat,“ uvedla pro redakci mluvčí policie Eliška Pospíšilová Majerová.
Výstava bude na náměstí 28. října v Hradci Králové k vidění do 5. prosince. Následně se přesune do Olomouce, na náměstí Republiky, kde proběhne hned 6. prosince její vernisáž.
— Paměť národa (@Pametnaroda) November 24, 2022
4/4 pic.twitter.com/nYOYTEOxIC
Výstava začala v září. Nejdříve navštívila Prahu, poté byla v Českých Budějovicích. Hradec Králové se stal třetí zastávkou. „Při přípravě této výstavy byly reakce na škále od těch velice nenávistných, od silné kritiky, proč stavíme vraky, kterých je plné Česko a proč upozorňujeme na Ukrajinu, když války probíhají i jinde ve světě, až po to, když přišel asi šestnáctiletý Ukrajinec a se slzami v očích řekl, že čeká osm měsíců na to, aby se mohl vrátit domů," uvedl v tiskové zprávě ředitel Paměti národa Východní Čechy Michal Bureš.
Výstava na náměstí 28. října bude k vidění do 5. prosince. Následně se přesune do Olomouce. „I přes tyto komplikace jsme rádi, že se z místa stává prostor pro pietu a vyjádření sounáležitosti s Ukrajinou. Lidé pokládají na vraky květiny, svíčky i drobné předměty,“ dodává Paměť národa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Tak to tedy Putlerovu pátou kolonu máme i v Hradci. Tak to nás brzy budou chtít svým způsobem "denacifikovat".
O autorech tohoto díla a hlavně jejich inteligenci a vzdělání vypovídá jejich dílo samo. Za Dombas??? Co a kde to je???
Zrůdnost některých dezolátních čechů je tak ohavná, že by bylo dobré je nechat denacifikovat. Nejlépe přímo pomocí Ukrajinců.
Proruští flastenci, kteří souhlasí s Mnichovem 1938, protože by sami prodali Ukrajinu. Hnus .