čtvrtek 2. prosince 2021 Blanka

V noci dorazí první přízemní mrazíky. V Krkonoších může rtuť teploměru spadnout pod nulu

Český hydrometeorologický ústav vydal předběžné varování, týkající se přízemních mrazíků. Varování platí od dnešní půlnoci do zítřejší osmé hodiny ranní. Podle meteorologů bude v Krkonoších a Orlických horách mrznout i ve dvou metrech nad zemí. Předběžná výstraha platí pro celou Českou republiku.

V nižších polohách klesnou páteční teploty k pěti až jednomu stupni nad nulou. Těsně nad zemí se bude teplota pohybovat kolem bodu mrazu. Na horách může klesnout i pod nulu. „Toto počasí představuje riziko pro vegetaci, zejména pro rajčata, papriky, dýně a podobně,“ uvedli meteorologové na svém webu.  

Předběžná výstraha platí pro celou Českou republiku. Ojedinělé přízemní mrazíky se mohou objevit i v sobotu ráno. To zejména na Ústecku, Karlovarsku a také v Plzeňském kraji.  

Během víkendu budeme přes den měřit kolem 20 stupňů, v noci se budou teploty pohybovat mezi pěti až deseti stupni nad nulou. Následně dlouhodobá předpověď slibuje mírné ochlazení. Během příštího týdne budou denní teploty klesat k 15 stupňům Celsia. Noční se budou držet stále kolem osmi stupňů Celsia.  

Před rokem napadl první sníh 14. října  

V Královéhradeckém kraji se minulý rok objevil sníh poprvé v noci ze 13. na 14. října. V Krkonoších napadlo zhruba 15 centimetrů sněhu. Bílá pokrývka byla ráno například ve Špindlerově Mlýně a taky na Sněžce.  

Počasí tenkrát dalo zabrat zejména hasičům. Od půlnoci do ranních hodin vyjížděli k 15 případům, kdy bylo třeba odstranit polámané větve a stromy. Většina z nich nevydržela pod tíhou sněhu a sílou větru. „Ve většině případů zasahovaly jednotky na Trutnovsku v horských oblastech. Nebylo výjimkou, že v jednom místě spadlo několik stromů najednou,“ řekla tenkrát mluvčí hasičů Martina Götzová

Pro tuto noc bylo vydáno i varování před povodněmi. Například hladina řeky Stěnavy na Náchodsku byla na druhém stupni povodňové aktivity hned na dvou místech. V Otovicích a Meziměstí. V ranních hodinách se dokonce přiblížila třetímu stupni. První stupeň byl na Bělé v Jedlové v Orlických horách a Divoké Orlici v Orlickém Záhoří. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Natalia_Kollegova | Pixabay

Štítky počasí, ČHMU, přízemní, mrazík, teplota, Krkonoše, Orlické, hory, Královéhradecký, kraj, mráz, předpověď, zima, meteorolog, počasí

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.