Po víkendu se lidé v Královéhradeckém kraji probudili do nejmrazivějšího rána za posledních 20 let. V pondělí ráno padl teplotní rekord na šesti meteorologických stanicích. Nejchladněji bylo v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Zde ukazoval teploměr mínus 25,3 stupně.
Teplota hluboko pod bod mrazu klesala v pondělí ráno prakticky ve všech městech. Krátce po osmé bylo v Peci pod Sněžkou nebo Úpici mínus 11,2 stupně. V Deštném v Orlických horách klesla teplota na 10,8 stupně pod nulou. Na těchto místech padl teplotní rekord z roku 2012.
Na hřebenové Labské boudě v Krkonoších klesla minimální teplota na mínus 10,4 stupně, což stačilo na rekord z roku 1991, kdy 1. února bylo mínus deset. Další rekord padl v Jičíně nebo Trutnově.
„Naměřená rekordní minima pro pondělní ráno na stanicích jsou zaznamenána v 8:30. V Orlickém Záhoří bylo minimum naměřeno v 06:50," řekl Jaroslav Tuček z Českého hydrometeorologického ústavu.
1. února 2021 klesla teplota na -19,4°C (a možná ještě o nějakou desetinku do východu Slunce přidá). Jedná se o 10. nejsilnější mráz od počátku automatického měření (8.5.2010). Naposledy byla větší zima 11. ledna 2017 (-21,9°C). I žebříček jsme ovládli ???? pic.twitter.com/a77675jiaI
— Tomáš Prouza (@VerthandiCZ) February 1, 2021
V Orlickém Záhoří monitoruje teplotu hned několik meteorologických stanic. Ty pravidelně přinášejí nejnižší teploty v České republice. Jedna z nich zaznamenala 18. ledna mínus 27 stupně. Podle meteorologů jde o takzvanou mrazovou lokalitu, kam klesá studený vzduch.
Sobota, 16. ledna 2021, 08:00
Víkendové mrazivé počasí a dostatek sněhu budou lákat mnohé na hory k zimním radovánkám. Kdo ale bude chtít vyrazit do nížin, na běžky může na okruhy do Nové Paky, Trutnova, Adršpachu nebo Hořic.
V Krkonoších i Orlických horách jsou v těchto dnech ideální podmínky. Národní park hlásí 80 až 110 centimetrů sněhu na hřebenech hor. V Orlických horách je v těchto dnech přes půl metru sněhu. V Krkonoších stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí.
„Mohou se zde vyskytnout laviny deskové. Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to zejména na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá," píše Horská služba Krkonoše na svém webu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.