pondělí 17. května 2021 Aneta

Zákaz cestování platí už přes měsíc. V Královéhradeckém kraji nařízení porušuje zhruba 170 lidí denně

Zatím nejpřísnější vládní opatření v České republice platí přes měsíc. Zakazuje cestování mezi okresy. Pokud řidič do jiného okresu musí, je povinen prokázat důvod své cesty. Od 1. března v Královéhradeckém kraji policie nemusela řešit žádné zásadnější problémy. Celkem nebylo uděleno ani tři tisíce pokut.

Jen během března policisté řešili 5.343 událostí, při kterých bylo porušeno některé ze současných vládních opatření. V průměru tak bylo nařízení porušeno ve 172 případech denně. Po prvním měsíci bylo uděleno celkem 2.766 pokut a necelých 250 lidí skončilo ve správním řízení. Zbytek byl vyřešen domluvou.  

Jen během března provedla policie v Královéhradeckém kraji téměř 140 tisíc kontrol zaměřených na dodržování opatření. Z hranic okresů tak bylo za prvních 31 dní třeba vrátit přes 1.600 řidičů.  

O Velikonocích se lidé drželi zkrátka 

Podle policie se nedá říct, že by byla situace během Velikonoc nějak vážnější. V týdnu před prodlouženým víkendem policie vracela kolem tří desítek vozů z hranic okresů. Podobné číslo je v policejních statistikách evidováno i během pátku.  

Jen o desítku řidičů více bylo třeba zastavit a otočit během soboty. Stejné množství řidičů pak policie vrátila domů i během neděle. 

Z původních tří týdnů dvojnásobek  

Vláda zavedla zákaz cestování a povinnost nosit respirátor k 1. březnu. Původně bylo občanům České republiky slíbeno, že nejpřísnější restrikce budou trvat maximálně tři týdny. Tři dny před skončením této lhůty vláda rozhodla o prodloužení. „Současné restrikce budou platit až do konce nouzového stavu,“ řekl tehdy ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). 

S prodloužením současného opatření vláda alespoň rozvolnila nařízení ohledně rekreace. Během prvních tří týdnů byla možná pouze na území obce, kde člověk bydlí. V současné době se mohou lidé pohybovat alespoň v rámci svého okresu.  

Zákaz pohybu mezi okresy a omezení nočního vycházení po 21. hodině by mělo skončit příští neděli, během Velikonoc to potvrdil Blatný. Vláda totiž v současné době nepředpokládá, že by žádala o další prodloužení nouzového stavu. Umožňuje to zlepšení pandemické situace v celé České republice. 

Návrat dětí do škol bude obtížný 

Dlouhodobou prioritou vlády je návrat dětí do školních lavic. První žáci mají do škol nastoupit 12. dubna, už teď je ale jasné, že se všechny děti do konce školního roku nevrátí. V jednom z rozhovorů to potvrdil sám ministr zdravotnictví Blatný.  

Třídy na prvním stupni základních škol se budou střídat a školáci budou pravidelně testováni. O návratu dětí do škol bude vláda teprve jednat. Řešit se bude například to, zda se budou školy otevírat ve všech okresech. 

Zajistit výuku podle návrhu ministerstva bude problém, tvrdí ředitel jedné ze škol v Hradci Králové

Zajištění výuky včetně testování žáků způsobem, který dnes navrhlo ministerstvo školství, bude velmi komplikované. Podle ministerského návrhu by se od 12. dubna do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a předškoláci, přičemž na...

 

S tím, aby se návrat dětí do škol řídil epidemickou situací v jednotlivých okresech, ale nesouhlasí opoziční strany. Vadí jim i rotační výuka na základních školách. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky nařízení, vláda, dodržování, porušování, doprava, policie, Velikonoce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.