Oprava předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku jde podle plánu. Hotové je například návštěvnické centrum, Královéhradecký kraj tak čeká na rozhodnutí o kolaudaci. V současné době mají práce na opravách vnitřních prostor stopku. Jde o ochranu netopýrů.
"V lednu v návštěvnickém centru probíhaly dokončovací práce, v únoru a březnu dodavatel odstraňoval nedostatky z předávacího protokolu. Práce v pevnostech jsou zastaveny do 15. dubna z důvodu ochrany hnízdících netopýrů," potvrdil mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.
Rekonstrukce pevnosti Dobrošov začala minulý rok v létě. Projekt počítá s tím, že kompletně hotovo bude do konce roku 2021. Královéhradecký kraj získal na renovaci historické stavby dotaci z evropského programu. Ta pokryje něco málo přes 60 procent z celkových nákladů.
"Stavba by podle aktuálního plánu měla vyjít na 79 milionů korun včetně DPH, vybavení na 21,4 milionu korun. I s projektovou dokumentací nyní počítáme zhruba se 107 miliony korun na celý projekt revitalizace. Soutěž na dodávku vybavení bude kraj teprve vyhlašovat," řekl mluvčí kraje.
Původně se počítalo s částkou kolem 94,5 milionu korun. Na konci prázdnin ale Královéhradecký kraj potvrdil, že se projekt prodraží. A to zhruba o 22 milionů korun. "Jsou tam nové stavební náklady, chybělo by na vybavení návštěvnického centra, technického zázemí a kiosku pevnosti," zdůvodnila návrh na zvýšení rozpočtu projektu náměstkyně Martina Berdychová (Východočeši).
Nakonec bylo třeba zvýšit projektovou cenu jen o 12,5 milionu korun. Hejtmanství má tak zhruba desetimilionovou rezervu.
Královéhradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Před rekonstrukcí pevnost ročně navštívilo kolem 30 tisíc lidí.
Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Stavbu iniciovalo i zvolení Adolfa Hitlera kancléřem v Německu.
Do uzavření mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena. Dělníci stihli dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů.
Původně bylo v plánu postavit dva pěchotní sruby, dva dělostřelecké sruby, jednu dělostřeleckou otočnou věž, minometnou otočnou věž a vchodový objekt. Tvrz byla navržena tak, aby děla pokryla celé náchodské údolí. Dostřel hlavních zbraní sahal až za Hronov.
V současné době je dělostřelecká tvrz především turistickou atrakcí. Součástí prohlídek je například návštěva zhruba kilometru dlouhého tunelu v podzemí. Od srpna 2015 si mohou návštěvníci vyzkoušet, jak se používal polní vojenský telefon. Telefonní linka je napojena na všechny tři bunkry dobrošovské pevnosti. Nyní je z důvodu rekonstrukce zavřeno.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.