Lyžařské areály v Královéhradeckém kraji mají velmi dobré podmínky k lyžování a lákají na volnější sjezdovky. V uplynulých mrazivých dnech se jim podařilo dosněžit části sjezdovek, které zasáhla na přelomu roku obleva. Aktuálně nabízejí více než 50 kilometrů upravených sjezdovek. Na hřebenech Krkonoš a Orlických horách jsou také desítky kilometrů upravených běžkařských tras. Na upravených sjezdovkách leží nejčastěji okolo 40 až 60 centimetru, jde o kombinaci technického a přírodního sněhu.
V největším českém lyžařském středisku ve Špindlerově Mlýně se aktuálně lyžuje na 15 kilometrech sjezdovek, za plného provozu nabízí 27 kilometrů sjezdových tratí. Podle webu střediska je upraveno deset z 20 sjezdovek a v provozu je sedm z celkového počtu 16 vleků a lanovek.
"Podmínky jsou perfektní, jedny z nejlepších od začátku sezony. V uplynulých mrazivých dnech se podařilo sjezdovky dosněžit, leží na nich 40 až 50 centimetru sněhu. Pro návštěvníky skiareálu může být výhodou i to, že na sjezdovkách je v těchto dnech méně lidí, což je klasická lednová situace," řekl dnes manažer Skiareálu Špindlerův Mlýn Adam Svačina. Špindlerovský skiareál nabízí také večerní lyžování.
V krkonošském SkiResortu Černá hora – Pec se lyžuje na 36 km sjezdovek ve všech šesti areálech SkiResortu. Na hřebenech, na Černé hoře, Světlé hoře a nad Pecí je upraveno celkem 50 km běžeckých tras. Na večerní lyžování mohou zájemci denně vyrazit do Janských Lázní na Protěž, do Velké Úpy na Modřín a taky do Pece na Javor. "Na sjezdovkách je od 40 do 80 centimetrů sněhu, na víkend lze očekávat skvělé lyžařské podmínky," řekla mluvčí SkiResortu Zina Plchová.
V Krkonoších se lyžuje také v menších areálech, například v Mladých Bukách, ve středisku Herlíkovice – Bubákov nebo Prkenném Dole.
Lyžaři mohou v kraji vyrazit i do nižších Orlických hor, kde se lyžuje v areálech v Deštném a Říčkách, ale i v menších střediscích, například v Olešnici v Orlických horách. Lyžuje se také v níže položených areálech v kraji, jako je třeba Máchovka v Nové Pace na Jičínsku.
V Krkonoších nadále platí první, nejmírnější stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné mezinárodní stupnice. Na hřebenech Krkonoš je okolo 30 až 60 cm sněhu. Více sněhu je uloženo na závětrných svazích, žlebech a odtrhových zónách, kde se mohou vyskytnout laviny z navátého sněhu, které se zastaví ještě na svahu.
"Uvolnění laviny je možné zejména při velkém dodatečném zatížení, případně ale také při malém dodatečném zatížení, a to především na strmých svazích," uvedl Robert Dlouhý z krkonošské horské služby. První lavinový stupeň je také na polské straně Krkonoš.
Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.