úterý 14. července 2020 Karolína

Od dnešních šesti hodin ráno jsou s výjimkami uzavřeny obchody a restaurace

, aktualizováno 14. března 2020, 9:07

Vláda rozhodla s účinností od dnešních 06:00 o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic a některých dalších. Toto nové opatření v boji proti šíření koronaviru má trvat do úterý 24. března 06:00. Se stejnou účinností kabinet zakázal i provoz restaurací pro veřejnost. Od dnešních 06:00 také bude platit zákaz provozu heren a kasin.

„Dospěli jsme k závěru, že musíme rozhodnout rychle. To rozhodnutí jsme udělali, aby se nám lidi nenastěhovali do nákupních center. Musíme udělat všechno, abychom zabránili šíření koronaviru," řekl dnes Andrej Babiš s tím, že podobné opatření, jako je nyní v Itálii, chystá také Polsko a Slovensko.

Otevřeny zůstávají fast foody, které vydávají potraviny okénkem. Hotelové restaurace naopak mají zavřeno, ubytovaným ale mohou jídlo roznášet na pokoje. Výjimku u zákazu přítomnosti lidí v restauracích tvoří provozovny, které neslouží pro veřejnost, například zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních a sociálních služeb a vězeňských zařízení. 

Obchody s potravinami i lékárny zůstávají otevřené. „Potravin je dost. Nekupujte toho víc, než potřebujete,“ uklidňuje situaci premiér Andrej Babiš. Vláda zároveň veřejnost uklidňuje, že obchody s potravinami nikdy neuzavře. Stejně tak jako nedojde ke zrušení městské hromadné nebo vnitrostátní dopravu. 

Pošty a banky fungují dále bez omezení. 

Výjimka o uzavření obchodů platí dále například pro prodejny výpočetní techniky a spotřební elektroniky, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček, novin a časopisů či tabákových výrobků.

Na 10 dní bude také zakázána činnost provozoven stravovacích služeb v nákupních centrech s plochou přes 5000 metrů čtverečních. Zákaz provozu heren a kasin v usnesení není omezen konečným termínem 24. března 06:00, jako je tomu u ostatních opatření.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři , , | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, zavřené bochody, restaurace, omezení, vláda, Královéhradecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.