I letos museli ošetřovatelé ze Safari Parku ve Dvoře Králové odchytat celkem devět pelikánů. Před zimní sezónou je čekalo tradiční stěhování z venkovního výběhu do vnitřní expozice. Ani tentokrát z toho odchytový tým nevyšel suchý.
„Každý rok je to stejné a každý rok je to dokonce i složitější. Ptáci už to znají, a tak odchytit jednoho z nejtěžších létajících ptáků není vůbec žádná sranda, navíc letos jsem měl zhruba o polovinu méně chytačů, neboť ne každý si mohl dovolit si zaběhat a vykoupat se ve studené vodě. Naštěstí náš tým je sehraný, a tak se nám akce povedla a všechny pelikány jsme v relativně krátké době pochytali,“ řekl kurátor chovu ptáků v Safari Parku Michal Podhrázský.
Odchyt těchto ptáků může pro fotografy i veřejnost vypadat jako relativně dobrá zábava. Je však třeba si uvědomit, že odchyt každoročně probíhá až na podzim. Venkovní teplota se tak pohybuje kolem 15 stupňů.
"Nejlepší a nejrychlejší způsob odchytu je vyhnat pelikány z rybníku ven, odříznout je od vody a na břehu pochytat," říká zoolog Michal Podhrázský. To se však vždy nepovede. Ani jeden z ptáků se dobrovolně chytit nenechá. Když už neví, kam by se schoval mezi stromy, vleze zpátky do vody. V tu chvíli na řadu přichází nafukovací kánoi, sítě a hodina otužování.
Ačkoliv se to nezdá, pelikán umí být nebezpečné zvíře. Svým zobákem dokáže v ohrožení poranit podobně jako nožem. "Při odchytu je důležité každému jedinci ihned pevně sevřít zobák, aby při přenášení nedošlo ke zranění. Pelikáni se urputně brání a dlouhým zobákem často míří přímo do obličeje“ zakončuje Podhrázský.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.