Při posledních povodních v Královéhradeckém kraji napáchala voda několikamilionové škody. Ničila sklepy, garáže, silnice i rodinné domy. Nejhorší byla situace na Rychnovsku. Redakce Hradecké Drbny se proto zastupitelských klubů Královéhradeckého kraje ptala, zda není třeba rozšířit protipovodňová opatření.
Odpovědi nejsou redakčně upraveny a jsou řazeny podle data a času doručení do redakce. Redakci neodpověděli Martin Červíček (ODS), Martina Berdychová (Východočeši), Aleš Cabicar (TOP09), Martin Hanousek (Zelení), Miroslav Matějka (SPD + SPO)
Monika Štayrová (ANO 2011)
Kraj by měl konečně začít řešit dešťové srážky koncepčně. Dosavadní přístup byl laxní. Sucho či v opačném případě povodně nejsou problém jen posledních dní. Správné hospodaření s dešťovou vodou řeší jak problém sucha, tak i povodní. Opatření v souvislosti s vodou nejsou pouze o betonování hrází, ale spíše o velkém množství různorodých opatření v krajině, která vodu zadrží tam, kde spadne. Zadržet vodu v krajině pomůže zvýšení množství stromů a keřů třeba podél krajských silnic. Bohužel kraj je řadu let vyhodnocován jako jeden z nejhorších z hlediska péče o zeleň.
Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL)
Protipovodňová opatření není třeba nově vymýšlet, ale realizovat. Již dnes jsou navržena pro povodí Labe v rozsahu, který odpovídá poznání rizik našeho kraje. Příprava realizace a financování investice je v kompetenci státu. Největší brzdou řešení jsou obstrukce při přípravě investic. Stačí vzpomenout vodní dílo Mělčany, kde jen dosažení pravomocného územního rozhodnutí na suchý poldr zabralo 20 let. Kraj v těchto věcech není investorem.
Jiří Štěpán (ČSSD)
Škody napáchané při červnových záplavách zejména v povodí Orlice na Rychnovsku a Cidliny na Jičínsku nám vyslaly vzkaz, že bychom měli vážně diskutovat nad revizí protipovodňové ochrany v Královéhradeckém kraji a následně zacílit investice na posílení preventivních opatření. Jsem přesvědčen, že by toto téma měla rozpracovat ještě stávající rada kraje. Případné náklady spojené s rozšířením protipovodňových opatření ve výsledku představují úsporu, a to v podobě minimalizace prostředků vynaložených na případné odstraňování následků povodní. Ochrana lidských životů je však na prvním místě. Bylo pro mě emocionálně těžké hovořit v zasažených oblastech s lidmi, kteří trnuli strachem, když sledovali stoupající hladinu řeky.
Josef Lukášek (KSČM)
Určitě. Klasikou je protipovodňový poldr v Mělčanech u Dobrušky. A důležitou otázkou bude, vlastně už je, otázka zásobování kraje pitnou vodou.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.