úterý 11. května 2021 Svatava

Královéhradecký kraj se připojil k ostatním regionům. Žádají vládu o co nejrychlejší otevření hranic s Polskem

Čtyři české kraje a polské Dolnoslezské vojvodství společně vyzývají vládu k dřívějšímu znovuotevření česko-polských hranic. Kraje žádají zrušení dopravních omezení ve stejný termín jako v případě ostatních zemí Visegrádu, Rakouska a Německa. Podle nich není důvod pro odlišný režim pro česko-polské hranice. Vláda plánuje otevřít hranice 26. května, kdy budou probíhat kontroly už jen namátkově.

„Žádáme vládu ČR, aby urychleně dokončila jednání s polskou stranou o znovuotevření hranic, a to nejen kvůli přeshraničním pracovníkům, kteří v mnoha případech nenastoupili do práce z důvodu povinného testování. Vedle toho, že firmy tyto zaměstnance postrádají, chceme znovuotevřením hranic pomoci udržet česko-polské obchodní vztahy a nastartovat zdejší cestovních ruch, který je na polských turistech závislý,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Žádost podpořila i Komise Rady Asociace krajů České republiky pro cestovní ruch. Podle ní polští turisté a pracovníci dojíždějí do všech krajů České republiky. Už v minulém týdnu hejtman s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem projednal rozvolnění opatření i na dalších česko-polských hraničních přechodech.

„Epidemiologická situace v příhraničních regionech se dostatečně sblížila a jsou široce a odpovědně uplatňována pravidla omezení fyzického kontaktu. Česko-polské příhraničí patří mezi oblasti se srovnatelně nízkou vykazovanou cirkulací viru. Neexistuje relevantní důvod pro další existenci uplatňovaných omezení,“ stojí ve společné výzvě k otevření hranic.

V Královéhradeckém kraji jsou v současné době otevřeny dva hraniční přechody s Polskem: Královec – Lubawka a Náchod – Kudowa Slone.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Adéla Cinklová | Zdroj Královéhradecký kraj

Štítky hranice, Královéhradecký kraj, Polsko, otevření, vláda, výzva, žádost, turistika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.