Policie narazila na dva řidiče pod vlivem alkoholu. Zvláštností je, že oba chytla během víkendu na Jičínsku. Prvního muže zastavil psovod. Nezdál se mu styl jízdy muže ve Valdicích. Druhý skončil na služebně po policejní kontrole v Jičíně. Oboum mužům nyní hrozí jeden rok za mřížemi.
Prvního řidiče si v sobotu všiml jičínský psovod. Řidič projížděl obcí Valdice ve voze značky Škoda. „Jelikož byl ze sedmačtyřicetiletého řidiče cítit alkohol, vyžádal si psovod na místo hlídku policistů, která u řidiče provedla orientační dechovou zkoušku. Ta ukázala hodnotu 1,64 promile alkoholu,“ uvedla na policejním webu mluvčí Eliška Majerová. Řidič na místě přišel o řidičský průkaz. Nakonec skončil na policejní služebně.
Na druhého řidiče narazila policie o den později v 16 kilometrů vzdálené Nové Pace. Řidičem byl třiačtyřicetiletý muž, který hlídce předložil všechny potřebné doklady. Zároveň se podrobil dechové zkoušce na alkohol, která ukázala 1,43 promile. „Řidič se k požití alkoholu před jízdou doznal,“ uvedla mluvčí policie.
Oba řidiči mohou za své chování skončit ve vězení. A to až na dobu jednoho roku. Policie zároveň upozorňuje, že řízení s více než jednou promile je považováno za trestný čin. Kromě toho přijde o řidičský průkaz a může zaplatit až 50 tisíc korun pokutu. Pokud řidič v tomto stavu způsobí nehodu, může skončit až na tři roky ve vězení.
Do 0,3 promile se jedná o přestupek s pokutou do 20 tisíc korun a zákazem řízení až na jeden rok. Od 0,3 promile výš jde opět o přestupek. Avšak řidič dostane sedm trestných bodů a k tomu zákaz řízení až na jeden rok.
Odmítnutí dechové zkoušky je za sedm trestných bodů, pokutu 50 tisíc korun a dva roky bez papírů.
Takzvaný zbytkový alkohol v souvislosti s řízením je velké téma. Z pohledu zákona však prakticky neexistuje a na řidiče se nahlíží jako na člověka pod vlivem alkoholu. „Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a čerstvým,“ uvádí Majerová.
Takzvaný zbytkáč je zrádný především v tom, že o něm řidič nemusí vědět. I přesto napomáhá k tomu, aby měl řidič zpomalené vnímání a daleko delší reakce. Snadněji se také může stát, že člověk pod vlivem zbytkového alkoholu přehlédne značku nebo dokonce vozidlo přijíždějící ke křižovatce.
S větším množstvím alkoholu stoupá i pravděpodobnost dopravní nehody. Do jedné promile stoupá sedmkrát, do 1,4 promile až jednatřicetkrát a nad 1,5 promile je šance dopravní nehody až 128krát větší.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.