SMS zprávy, inzeráty, telefonáty i sociální sítě. To jsou nejčastější kanály, přes které si podvodníci vybírají své oběti. Vydávají se za americké vojáky, pracovníky bank nebo finanční poradce. Někteří z nich se dokonce snaží seniory přesvědčit o tom, že jsou kamarádi jejich vnuka. Podvodů v on-line světě přibývá a stále se najdou tací, kteří se nechají napálit.
Poslední podobný případ řešila policie na Rychnovsku tento týden. Na služebnu se obrátil sedmdesátiletý muž, který se stal obětí podvodu. „Na konci ledna mu zavolal obchodník jedné společnosti, který mu sdělil, že má na účtu bitcoiny v hodnotě 25 tisíc dolarů. Kvůli tomu, že bitcoin klesá, mu navrhl peníze vybrat,“ řekla mluvčí Iva Kormošová.
Podvodník ho přesvědčil k nainstalování programu do počítače, který umožňuje vzdálenou správu. Podvedený dal volajícímu přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, fotografii a kopii občanského průkazu. Podvodník následně zadal platbu ve výši 4,8 tisíce dolarů (101,7 tisíc korun). Tu senior potvrdil. A to i přes upozornění banky na podezřelou transakci.
Podvody v kyberprostoru se však necílí jenom na seniory. Podvodníkům naletí i velké množství mladých lidí. Vidina rychlého výdělku na Bitcoinech se stala osudnou i pro osmadvacetiletého muže ze Svitav. Tomu zavolal údajný finanční poradce. Po telefonu ho donutil vložit 400 tisíc korun do bitcomatu v Hradci Králové. Peníze už nikdy neviděl.
Další podvod je z konce ledna. Sedmadvacetiletá žena přišla o 42 tisíc korun kvůli podvodné SMS zprávě o doručovaném balíčku. Chybou bylo vyplnění údajů o platební kartě včetně CVV kódu ze zadní strany kreditky.
Středa, 8. prosince 2021, 08:45
Česká národní banka vydala varování před novou vlnou podvodů. Útočníci využívají předvánočního shonu. Klienty různých bank přesvědčí, aby vybrali své úspory a vložili je do bezpečnostních schránek. Jde však o bitcoinové bankomaty, ze kterých už...
Kriminalita v České republice stále klesá. Problémem se však jeví, že se stále více trestných činů a podvodů přesouvá na internet do kyberprostoru. Jen v loňském roce policie řešila 407 případů, kdy se stal senior obětí podvodníka. Ať už na internetu nebo po telefonu. Meziročně je těchto případů o 61 procent více.
Policie se do boje vydává několika způsoby. Tím nejúčinnějším má být prevence. Letáková kampaň například varuje před otevíráním odkazů v SMS zprávách, nabídkami výhodných investičních nabídek, podvodnými telefonáty z banky nebo nedůvěryhodnými inzeráty.
Jak poznat, že na vás cílí podvodník?
DŮLEŽITÉ:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.