Česká národní banka vydala varování před novou vlnou podvodů. Útočníci využívají předvánočního shonu. Klienty různých bank přesvědčí, aby vybrali své úspory a vložili je do bezpečnostních schránek. Jde však o bitcoinové bankomaty, ze kterých už peníze nikdy nedostanou zpět.
Podvodníci přesvědčí klienta banky, že jsou jeho peníze v ohrožení a donutí vybrat úspory. Následně vše směřuje k tomu, aby podvedený vložil peníze do bitcoinového bankomatu na učet, kde budou v „bezpečí“. Asi není třeba vysvětlovat, že tímto krokem o své úspory důvěřivec přichází. V posledních dnech se počet podobných případů zvýšil. Způsobené škody se pohybují v řádech milionů korun.
„Útočníci obvykle kontaktují klienta s tím, že jeho účet byl napaden, a pokud chce své peníze zachránit, musí s nimi spolupracovat. Často se přitom ohánějí i součinností s Policií ČR. Klienti ve strachu, že o své peníze přijdou, pak udělají, co po nich podvodníci žádají,“ vysvětluje předseda Komise ČNB pro kyberbezpečnosti Petr Barák.
Podle jeho slov se najdou i tací, kteří podvodníky pustí přímo do svého internetového bankovnictví. K tomu podvodníci využívají aplikaci, která umožní takzvaný vzdálený přístup.
„V bankách se setkáváme i s případy, kdy podvodníci volají klientovi a ptají se ho, zda si ve své bance žádá o půjčku. Když jim klient sdělí, že o žádnou půjčku nežádá, podvodníci mu vysvětlí, že půjčka byla ale již schválena a peníze načerpané na jeho účet je třeba z důvodu jejich ochrany okamžitě vyzvednout v hotovosti a vrátit je na účet banky s pomocí nejbližšího bankomatu na kryptoměnu,“ vysvětluje Barák. V podobných případech klient přijde o své úspory, a ještě musí splácet půjčku, kterou sám nečerpal.
Během několika posledních dnů musela policie řešit několik podobných podvodů. V každém z nich figuroval podvodný bankovní manažer. Jen v Královéhradeckém kraji způsobil škodu kolem 500 tisíc korun.
„Poslední poškozenou je jednatřicetiletá žena, která podlehla neznámým volajícím, kteří jí přesvědčili o napadení jejího účtu,“ řekla mluvčí policie Iva Kormošová. V tomto případě podvodník navedl ženu, aby své úspory uložila do takzvané skladovny, která se nachází v obchodním centru Atrium v Hradci Králové. Až doma žena přišla na to, že peníze vložila do bitcoinového bankomatu na účet, ke kterému nemá přístup.
Podobný způsob podvodu zafungoval před pár dny i na pětatřicetiletého muže a třiasedmdesátiletou ženu, kteří chtěli investovat do kryptoměn. S nákupem jim měl pomoct bankovní úředník. Ten od nich převzal peníze, ale potřebná přístupová hesla do virtuální peněženky už nedodal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.