Nejen v Královéhradeckém kraji se množí případy, kdy lidé přišli o své úspory. Jeden z posledních se stal tento týden. Šestačtyřicetiletá žena z Hradecka přišla o 200 tisíc korun. Původně přitom chtěla prodat starý kotel za pár stovek. Podvodník využil on-line prostředí.
„Na inzerát se ji ozval zájemce, který ženě navrhl, že převedení peněz se uskuteční prostřednictvím odkazu. Žena v zaslaném odkazu vyplnila údaje ze své platební karty a očekávala přijetí platby za kotel,“ řekla mluvčí policie Iva Kormošová.
O pár minut později se podívala do svého internetového bankovnictví a zjistila, že peníze za kotel stále nemá. V tu chvíli už ale neměla ani své úspory ve výši 200 tisíc korun. Vše tak nahlásila na policii.
Prakticky jako přes kopírák vypadalo chování podvodníka, který se o pár dní později zaměřil na jinou třicetiletou ženu. Na inzerát se jí měla ozvat paní, která má zájem o prodávané zboží. I v tomto případě údajný zájemce poslal odkaz, kde měla prodávající vyplnit údaje o platební kartě. „Žena za šaty požadovala necelých pět set korun. Ty však nedostala a z účtu navíc zmizelo 80 tisíc korun,“ říká mluvčí.
U dalšího podvodu je poškozeným sedmašedesátiletý muž, který měl prostřednictvím odkazu v SMS zprávě přijmout přeplatek z finančního úřadu. Přišel o 100 tisíc korun.
„V těchto všech případech se neznámý pachatel dopustil hned tří trestných činů najednou: podvod, neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Za to mu hrozí až osm let ve vězení,“ vysvětluje mluvčí policie.
Policie upozorňuje:
Jeden z nejčerstvějších podvodů založený na kryptoměnách řeší kriminalisté na Náchodsku. Z padesátiletého muže postupně vylákal zhruba 456 tisíc korun. Navíc ho přesvědčil, aby si do počítače nainstaloval program AnyDesk, kterým mu umožnil vzdálený přístup ke svým datům.
„Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvod. Pachateli v tomto případě hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ řekla mluvčí.
Kryptoměny jsou v posledních několika letech atraktivní komoditou, čehož podvodníci využívají velice často. Například v Hradci Králové se mluví o podvodném bankéři, který na konci minulého roku vylákal z muže 400 tisíc korun. „Muži zavolal pracovník banky, u které má podvedený založený účet. Bankéř mu měl sdělit, že je jeho účet napadený. Měl totiž předschválenou půjčku, o kterou sám nezažádal,“ dodala mluvčí.
Středa, 8. prosince 2021, 08:45
Česká národní banka vydala varování před novou vlnou podvodů. Útočníci využívají předvánočního shonu. Klienty různých bank přesvědčí, aby vybrali své úspory a vložili je do bezpečnostních schránek. Jde však o bitcoinové bankomaty, ze kterých už...
Investice do jakékoli kryptoměny je sama o sobě riziková. Všeobecně platí, že do této komodity vkládáme pouze peníze, o které si můžeme dovolit přijít. Nikdo totiž nedokáže dopředu říct, jak se bude cena jednotlivých měn vyvíjet. Například cena Bitcoinu se mění každým dnem. Zatímco se v listopadu loňského roku prodával za téměř 1,5 milionu korun, dnes je jeho cena kolem 930 tisíc.
„Spousta lidí k tomu má přístup: vložím prachy, rychle vydělám. Za mě je to ten nejrizikovější přístup, který mohou mít. Je strašně důležité vědět, jak a proč ten fundament funguje,“ řekl podnikatel Petr Mára, který se kryptoměnám věnuje od roku 2017. Podle jeho názoru má být investice do Bitcoinu dlouhodobá. A i přesto zde není jistota, že se investorovi podaří vydělat.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.