pátek 20. května 2022 Zbyšek

Hradecké muzeum připravuje adventní trhy. Kvůli aktuální situaci bez doprovodného programu

O hlavních vánočních trzích v Hradci Králové už Hradecká Drbna psala. Letos se budou konat nově na Velkém náměstí v historickém centru města. Po pandemické přestávce však své trhy připravuje Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Konat se budou od 26. do 28. listopadu na Eliščině nábřeží.

Poslední trhy muzea se naposledy podařilo uspořádat v roce 2019. V tomto roce se jich zúčastnilo 150 řemeslníků. V minulém roce dostalo muzeum pandemickou stopku. Nad rozsahem letošního ročníku visí kvůli aktuální situaci stále otazník.  

„Bohužel nemůžeme slíbit stejný rozsah jako v předchozích letech, jsme limitováni vládními opatřeními. Zvolili jsme tedy pouze venkovní variantu, kdy využijeme prostor před muzeem a na Eliščině nábřeží pro maximálně šest desítek stánků,“ řekl Stanislav Hrbatý z Návštěvnického oddělení muzea.  

Letošní trhy se ponesou v tradičním duchu. Zúčastní se jich řemeslníci z celé České republiky. K vidění a nákupu pak bude široká nabídka výrobků z přírodních materiálů, perníky, vánoční dekorace, perličkové vánoční ozdoby, šperky, paličkované krajky, svíčky z včelího vosku a spousta dalšího.  

„Naše adventní trhy nejsou obyčejnými vánočními trhy, které se před Vánoci konají v každém městě. Jsme Regionálním pracovištěm pro tradiční lidovou kulturu Královéhradeckého kraje, a proto byli vybráni primárně nositelé našich národních lidových tradic ocenění krajem či státem,“ upřesňuje ředitel muzea Petr Grulich. Podle jeho slov na trzích nepotkáme cizího nebo velkosériového výrobce a prodejce.  

Letos půjde skutečně jen o jarmark před budovou muzea. Žádný doprovodný program letos organizátoři nepřipravují. Reagují tak na stále zhoršující se pandemickou situaci nejen v Královéhradeckém kraji.  

ČTĚTE TAKÉ: Vánoční trhy se přesunou na Velké náměstí. Hradec Králové se připravuje na vánoční čas  

Během trhů budou pro návštěvníky v muzeu otevřené tři aktuální výstavy. Jde o výstavu s názvem Vánoční variace, KOMenský v KOMiksu a Salon východočeské fotografie 2021.

Tradice adventního trhu v Muzeu východních Čech v Hradci Králové sahá až k předvánočním trhům drobného umění a uměleckého průmyslu pořádaných uměleckoprůmyslovým muzeem v Hradci Králové v roce 1904. První ročník novodobých, tehdy ještě Vánočních trhů, se pak uskutečnil 1. a 2. prosince roku 1989. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto MMHK | Zdeněk Puš

Štítky vánoční, adventní, trh, Hradec Králové, muzeum, tradice, advent, kultura, řemeslník, stánek, prodej, nábřeží, Eliščino

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.