Počasí dnes1 °C, zítra1 °C
Pátek 27. ledna 2023  |  Svátek má Ingrid

V Královéhradeckém kraji budou silničáři udržovat a solit v průběhu zimy více silnic

V nadcházející zimní sezoně budou silničáři v Královéhradeckém kraji prohrnovat a sypat více silnic. Více cest budou také ošetřovat účinnějším solením. V kraji díky tomu meziročně klesne délka neudržovaných silnic o téměř šest kilometrů na 201,6 kilometru z loňských dvou set osmi. Před sedmi lety bylo neudržovaných silnic okolo tří set kilometrů.

Silničáři budou udržovat v zimě v kraji přes tři a půl tisíce kilometrů silnic. Nově půjde o silnici třetí třídy mezi Potštejnem a Brnou na Rychnovsku. Kvůli zahájení pravidelné autobusové dopravy také o úsek silnice mezi Peckou a Borovnicí na rozhraní okresů Jičín a Trutnov.

Po požadavcích, které měly obce, přejdou silničáři z posypu drtí na solení na pětatřiceti kilometrech silnic poblíž Kopidlna na Jičínsku. Solit se začne i silnice mezi Lamperticemi a Křenovem na Trutnovsku, kde byla dosud cesta protahována pouze pluhem. Častěji se bude solit silnice mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem v Krkonoších.

Oproti loňským sto devadesáti pěti milionů korun, mají na letošní zimu silničáři připravený rozpočet ve výši dvě stě deset milionů korun. „V navýšení financí se promítlo zdražení nafty, posypových materiálů a dalších vstupů. V případě tuhé zimy jsme připraveni peníze ještě přidat," řekl radní kraje pro dopravu Václav Řehoř (ODS).

Loňská zimní údržba krajských silnic vyšla na sto sedmdesát čtyři milionů korun. O rok předtím stála nadprůměrných dvě stě devět milionů korun. Rekordní sumu stála kraj údržba na přelomu let 2005/2006. Částka se zastavila na čísle dvě stě dvacet sedm milionů korun.

Královéhradecký kraj posílil rozpočet zimní údržby oproti loňsku o patnáct milionů korun

Silničáři Královéhradeckého kraje jsou na nadcházející zimu připraveni a vstupují do ní s posíleným rozpočtem 210 milionů korun po loňských 195 milionech korun. Do akce bude připraveno vyjet přes sto dvacet sypačů s radlicemi, přes padesát...

Na letošní zimu jsou nachystána i města v regionu. Hradec Králové počítá s výdaji na úrovni loňských jedenácti milionů korun. Ve skladech bylo doplněno jen pět set tun soli. Z loňské zimy totiž zbylo téměř tisíc tun. „Pořídili jsme nový traktor, obměnili dvě sypací nástavby na vozidla a jeden chodníkový stroj," uvedl ředitel Technických služeb Tomáš Pospíšil.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky zima, údržba, silnice, posyp, solení, Královéhradecký, Královéhradecký kraj, okres Rychnov nad Kněžnou, Potštejn, Brná, Pecka, Borovnice, Tomáš Pospíšil, Jičín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.