Třicetiletý Martin Kubíček je nadějným triatlonistou a policistou, který se dlouhodobě věnuje sportu i náročné práci v uniformě. Z rodných Valdic ho jeho cesta zavedla přes policii až k elitním triatlonovým závodům. Své úspěchy dosahuje díky neuvěřitelné disciplíně, vytrvalosti a podpoře rodiny. Přečtěte si rozhovor o jeho sportovní kariéře, zkušenostech z policejní práce a tom, jak úspěšně balancuje mezi těmito dvěma náročnými světy.
Martine, kde jsi vyrůstal a jaké byly tvoje první kroky v pracovním životě?
Vyrůstal jsem ve Valdicích, malé vesničce u Jičína, která je mým domovem po celý život. Po vystudování střední školy jsem začal pracovat jako montážní dělník ve firmě PFT Jičín, kde jsem zhruba rok vyráběl a seřizoval plastová okna. Tato práce mi dala cenné zkušenosti a pevný základ pro mou další kariéru u policie.
Co tě přimělo rozhodnout se pro kariéru u policie a co tě k tomu vedlo?
V roce 2015, když mi bylo čerstvých 21 let, jsem nastoupil k policii. Tuto práci jsem si vybral z důvodu možného kariérního růstu, finanční jistoty a hlavně proto, že mi přišla hodně zajímavá. Osm let jsem sloužil u pořádkové policie na obvodním oddělení Jičín, kde jsem pracoval ve 24hodinových službách. Ačkoli práce na obvodním oddělení je bych řekl tou nejtěžší a nejdůležitější, kdy člověk musí znát mnoho věcí a řeší takřka vše, mě práce opravdu naplňovala, díky skvělému kolektivu, rozmanité náplni práce a možnosti pomáhat lidem v těžkých životních situacích.
Kde pracuješ nyní?
Po osmi letech u pořádkové policie jsem se rozhodl udělat změnu. V dubnu roku 2024 jsem se rozhodl přejít na oddělení informačních a komunikačních technologií v Jičíně. Tato nová pozice mi umožnila využít své technické schopnosti a zároveň mě inspirovala k dalšímu profesnímu růstu.
Jsi velký sportovec, jaký význam má sport ve tvém životě a jaké byly tvé začátky?
Sport hraje v mém životě klíčovou roli a je pro mě druhem relaxu. Již od šesti let jsem hrál fotbal za Valdice a později v dorosteneckých kategoriích za SK Jičín. V roce 2013 jsem s otcem absolvoval svůj první půlmaraton a to v čase 1:48:06 bez jakéhokoliv tréninku. Z tohoto se stala každoroční tradice a já se do běhu začal ponořovat více a více. Od roku 2018 jsem začal systematicky trénovat a v tomto roce jsem si zkusil absolvovat i svůj první triatlonový závod.
Co tě přivedlo k triatlonu a jaké byly tvé začátky?
Již od dětství jsem byl veden ke sportu a mnoho let jsem hrál fotbal. Z fotbalového prostředí jsem plynule přešel do individuálního sportovního odvětví a začal se triatlonu věnovat. Triatlon mě zaujal svou kombinací plavání, jízdy na kole a běhu. Můj první triatlonový závod mi ukázal, jak náročný a zároveň naplňující tento sport může být. Postupně jsem na sobě začal pracovat, zlepšoval se a posouval hranice.
Jaký byl tvůj první větší závod?
Do roku 2021 jsem objížděl místní „pouťáky“ a snažil se zlepšovat. Sledoval jsem, jak trénují ti nejlepší triatleti a vždy jsem se jim chtěl alespoň trochu přiblížit. V roce 2021 jsem se zúčastnil prvního většího závodu, kdy se jednalo o CZECHMAN triatlon. Jedná se o závod na polovičních distancích známého IRONMANA (tedy 1,9 km plavání, 90 km na silničním kole a 21,1 km běhu) tento závod jsem zvládl v čase 4:43:08 a skončil na 42. místě z 600 závodníků. V tu dobu to bylo ještě spíše, pokusit se tento závod dokončit a posunout hranice zase dál, což se povedlo.
Jak probíhá tvoje příprava na závody a jaké překážky jsi musel překonat?
Trénink mi zabral mnoho času, týdně jsem trénoval okolo cca 10-12 hodin, někdy to však muselo být i více a do toho jsem jako běžný smrtelník chodil do práce. Během přípravy jsem musel překonat i různé překážky, jako bylo zranění nebo nedostatek času kvůli práci a rodinným povinnostem. Do toho jsem musel chodit na 24 hodinové služby, stavět dům a nezapomínat na čas s manželkou. Jelikož jsem amatér a sport celkově beru jako relax a odpočinek, tak mi nedělalo problém jak před, tak i po 24 hodinové službě obout boty a jít klidně na 2 hodiny běhat. Někdy se mi vstávat nechtělo, ale o to větší radost jsem po tréninku pak měl.
Jaké jsou tvé největší sportovní úspěchy v triatlonu a v běhu?
Zlomový se pro mě stal rok 2024, kdy jsem překonal své osobní rekordy v půlmaratonu i maratonu. Na Runczech pražském půlmaratonu, jsem zaběhl čas 1:17:06 a obsadil celkové 105. místo z cca 15.000 běžců a podařilo se mi vyhrát běh ozbrojených a bezpečnostních složek. O měsíc později jsem zaběhl pražský maraton v čase 2:46:35, kde jsem skončil na 72. místě z 9000 běžců a opět jsem vyhrál běh bezpečnostních a ozbrojených složek. Pak následovalo spousta dalších závodů. Ale mezi největší úspěch patří 39. místo (i s profesionály) a druhé místo v kategorii 30-34 let na IRONMAN 70.3, čímž jsem se kvalifikoval na mistrovství světa 2025, které se koná ve španělském městě Marbella.
Jak důležitá je pro tebe podpora rodiny a kolegů a jak ti to pomáhá v kariéře?
Podpora rodiny, kolegů a kamarádu je pro mě nesmírně důležitá a bez těchto bych si závodění nedokázal představit. Moje manželka je mi tou největší oporou. Plně mě podporuje a tréninky i závody mi maximálně toleruje. Navíc nechybí společně s mamkou a taťkou skoro na žádném závodě a vždycky mě maximálně hecují. Dále jsem rád, že s kamarády z Jičína chodíme na společné tréninky a vždy se zdravě hecujeme a popichujeme. V Jičíně občas zajdu na trénink s běžeckou skupinou POKO RUNNING, kterou vede nestárnoucí Luba Pokorný, který je bývalý reprezentant a i v nejlepším věku (49 let) běhá 10km pod 35 minut a mě a dalším mladým generacím má rozhodně co předat. Také mám možnost se v bazénu, nebo na atletickém stadionu potkat s jedním z nejlepších českých triatletů, kterým je Petr Soukup. Tento je dokonce trenérem juniorské triatlonové reprezentace a držitelem českého rekordu v IRONMANU na Hawaii a pochází z Jičína. Nikdy nemá problém jak mě, tak i ostatním klukům, se kterými trénuji poradit a předat nám mnoho cenných rad jak v tréninku, tak do závodů. Jelikož nevlastním časovkářský speciál na závody, tento mi půjčuje Séba Vlček, který je kolegou hasičem a je vynikajícím cyklistou, čehož si také moc vždy vážím. Jsem také nesmírně rád, že jsem dostal možnost reprezentovat policejní klub SKPŠ Praha (jehož šéfem je npor. Petr Wűrkner, vedoucí OOP Sobotka). Za tento klub závodím již druhým rokem a pomáhá mi s financováním startovného a s vybavením, což je pro mě velká úleva a obrovská podpora, jelikož triatlon není zrovna nejlevnější sport.
Jaké jsou tvé plány do budoucna a cíle v triatlonu?
Mým hlavním cílem je dosáhnout na Mistrovství světa v Ironman 70.3, které se bude konat ve Španělsku na podzim v roce 2025 co možná nejlepšího výsledku a změřit tak síly s nejlepšími amatérskými triatlonisty světa. Chci pokračovat ve zlepšování svých výkonů a účastnit se dalších významných závodů. Plánuji také dál systematicky trénovat a posouvat své hranice, aby moje výsledky byly co nejlepší.
Jakým způsobem balancuješ mezi náročným tréninkem, pracovním životem a rodinou?
Je to pro mě velká výzva. Uvědomuji si, že je to lze zvládnout jen díky dobré organizaci a podpoře mé rodiny. Trénuji často před prací v ranních hodinách, abych mohl co nejvíce času trávit s rodinou, zejména s naší dcerou Anetkou, která se nám s manželkou narodila v listopadu roku 2024 a která je pro mě s manželkou tou největší výhrou v životě.
Co bys nám řekl na závěr?
Práce u policie je náročná a vyžaduje hodně disciplíny a vytrvalosti, což se odráží i v mé sportovní přípravě na triatlonové závody. Bez podpory mé manželky a rodiny, kteří mi umožňují věnovat se tréninku a často mě doprovázejí na závodech, by bylo naplnění mých snů a cílů mnohem těžší. Rodina je pro mě nepostradatelným zázemím, které mi dodává sílu a motivaci jak v profesním, tak osobním životě. Děkuji svým kolegům i nadřízeným za podporu i za finanční pomoc s financováním mých sportovních aktivit.
Chcete se i vy stát policistou v řadách Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje a máte také blízko ke sportu? Přihlaste se na www.nabor.policie.cz.