úterý 20. dubna 2021 Marcela

Přesně před rokem Královéhradecký kraj potvrdil první případ nakažení koronavirem

Dnes je to přesně rok, co byl v Královéhradeckém kraji potvrzen první případ koronaviru. Pozitivní test potvrdila Fakultní nemocnice Hradec Králové u muže americké národnosti. Po Praze a Ústeckém kraji se stal náš region třetím místem s potvrzenou nákazou.

O úplně prvním nakaženém se novináři dozvěděli v pondělí 9. března, pozitivní test mu byl udělán o den dříve. Šlo o Američana, který měl trvalé bydliště v Pardubickém kraji. Jelikož ale nastoupil do karantény právě v našem regionu, evidují ho krajští hygienici jako prvního pacienta Královéhradeckého kraje. 

Jen pár dní před jeho testováním se vrátil z Rakouska, kde byl v kontaktu s nakaženým účastníkem zájezdu. 

Hradec Králové se přidal o pár dní později

Konkrétně v Hradci Králové byl první pacient s pozitivním testem na COVID-19 potvrzen až o pár dní později – 13. března. Šlo o dvaadvacetiletého muže. "Stav nevyžaduje hospitalizaci, je v domácí izolaci, protiepidemická opatření nastavena," řekla tehdy novinářům mluvčí krajských hygieniků Veronika Krejčí. 

V tu chvíli bylo v domácí izolaci 66 lidí a krajská hygienická stanice evidovala v celém Královéhradeckém kraji sedm případů koronaviru. V ten den bylo v našem regionu provedeno jen 79 testů.

O den později se zavírají restaurace a obchody 

„Dámy a pánové, dobrý den... Musím oznámit, že v České republice máme první tří případy nemoci COVID-19,“ řekl 1. března na tiskové konferenci bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

 • Jen o 14 dní později vláda nařídila zavřít restaurace a většiny obchodů. Začíná se mluvit o nedostatku zdravotnických potřeb. V nemocnicích chybí zhruba milion respirátorů. 
 • Měsíc od prvního potvrzeného případu v České republice platí zákaz omezení volného pohybu, jsou uzavřené státní hranice, školy, restaurace a některé prodejny. 
 • 7. dubna poslanci schvalují pomoc pro OSVČ. Nouzový stav prodlužují do konce dubna. Ten je následně prodlužován do 17. května.
 • Na konci května začíná vláda mluvit o prvním rozvolňování. Vláda chce otevírat zkušební kabinky v obchodech. 
 • 11. května se otevírají školy a deváťáci se vrací do lavic. Opět bude možné konat sportovní a společenské akce v počtu do 100 osob. S pořádáním velkých letních festivalů se zatím nepočítá. 
 • V polovině června vláda slibuje odložení roušek. To by mohlo být možné od začátku letních prázdnin. 
 • 21. září končí Adam Vojtěch na postu ministra zdravotnictví. Následně prezident Miloše Zeman jmenuje jeho nástupce. Stává se jím český epidemiolog Roman Prymula. 
 • Na začátku října začíná v České republice platit nový nouzový stav. 
 • 21. října se začíná mluvit o lockdownu. „Smět se bude jen do práce a na procházku do přírody. Obchody opět zavřou,“ přibližoval svůj plán Prymula. 
 • 23. října předkládá prezidentovi premiér Andrej Babiš návrh na odvolání Romana Prymuly z postu ministra zdravotnictví. 
 • 29. října nastupuje do funkce ministra zdravotnictví Jan Blatný.
 • Začátkem prosince vláda opět slibuje další rozvolnění. Chce otevřít lyžařské skiareály a restaurace do 20 hodin. 
 • 16. února se začíná mluvit o takzvaných mutacích viru COVID-19.
 • 19. února Andrej Babiš ukončuje spolupráci se svým dosavadním poradcem Romanem Prymulou.
 • Začátkem března vstupují v platnost zatím nejpřísnější opatření. Lidé se mohou pohybovat jen v okresu, kde mají trvalé nebo přechodné bydliště. Na dodržování dohlíží tisíce policistů i armáda. 

Horší situaci jsem nezažil ani během služby ve vojenském zdravotnictví, říká ředitel Trutnovské nemocnice Miroslav Procházka

Pandemická situace v Královéhradeckém kraji je stále na hranici zvladatelnosti. Jednou z nejvytíženějších nemocnic v Královéhradeckém kraji je ta v Trutnově. Hradecká Drbna si povídala s jejím ředitelem Miroslavem Procházkou. Ptala se například...

V současné době je v celé České republice zhruba 170 tisíc aktivních případů onemocnění COVID-19. Zdravotnická zařízení v celé zemi jsou přetížená. Například na jednotkách intenzivní peče zbývá jen něco kolem 14 procent volné kapacity. 

Konkrétně v Královéhradeckém kraji bylo od začátku pandemie potvrzeno víc než 90 tisíc případů koronaviru. Od 1. března v našem regionu s potvrzeným onemocněním COVID-19 zemřelo přes 1.300 lidí. Doposud nejvíc pozitivních testů eviduje Hradecko. Od začátku jich bylo přes 27 tisíc. 

Ohodnoť článek

Autoři | Foto HZS Královéhradeckého kraje

Štítky Hradec Králové, Královéhradecký, kraj, rok, první, koronavirus, COVID-19, případ, Američan, test, potvrzení, přehled, rok s covidem

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.