úterý 2. března 2021 Anežka

Vláda přestala poskytovat regionální informace o indexu rizika. Situace v kraji se zhoršuje

Ještě ve středu se mohli obyvatelé České republiky podívat na to, jak si v rámci systému PES vede jejich kraj. Ten však po změně výpočtu rizika zcela zmizel. Ministerstvo sice poskytlo doplňující informace ve zvlášť připraveném dokumentu, ten ale obsahuje údaje jen do konce roku.

Index rizika v rámci systému PES je pro celou Českou republiku na hodnotě 86. Poslední tři dny beze změny.

Hradecká Drbna každý pátek připravovala přehled aktuální situace z dostupných informací na webu ministerstva. Z původních tří grafů je k dispozici pouze jeden. A to ten, který mapuje situaci v celé České republice. Ten další ukazoval index rizika v jednotlivých krajích, další se věnoval okresům.

Místo aktuálních informací čeká na návštěvníky toto upozornění: "Vývoj indexu rizika v čase se nově (od 6. ledna) vizualizuje pouze pro celou ČR, data popisující vývoj indexu rizika na úrovni krajů a počty pozitivních na úrovni okresů jsou k dispozici ke stažení.“

Zájemci si sice mohou stáhnout podrobnější dokumenty o vývoji pandemie v jednotlivých regionech, ten však obsahuje informace jen do konce roku 2020.

"To je záměr, který ale není snahou upřít lidem tuto informaci. Ale ve chvíli, kdy je jedním z důležitých parametrů nákaza v nemocnicích, tak by nebylo správné provádět toto hodnocení na malé správní celky," řekl v televizním rozhovoru pro Novu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Situace v Královéhradeckém kraji se horší

I přes absenci těchto informací je zjevné, že se situace v Královéhradeckém kraji horší. Zatímco v pondělí bylo 6.290 případů COVID-19, dnes jich je XX. Nejhorší situace je stále na Hradecku. Zde se počet nakažených (poprvé od začátku pandemie) dostal přes hranici tří tisíc.

Aktuální počet pozitivních případů v Královéhradeckém kraji:
(aktuální počet / rozdíl za poslední týden)
  • Hradecko – 3.290 (+1.045)
  • Trutnovsko – 2.121 (+709)
  • Náchodsko – 1.528 (+488)
  • Rychnovsko – 1.409 (+390)
  • Jičínsko – 849 (+275)

Od začátku pandemie bylo v Královéhradeckém kraji potvrzeno XX lidí s pozitivním testem na COVID-19. 36.244 lidí se uzdravilo, 632 zemřelo.

Nemocnice prosí o pomoc mediky

Vedení Královéhradeckého kraje i vedení nemocnic oficiálně poprosilo o pomoc mediků. Nemocnice se po Vánocích potýkají s nedostatkem personálu. „Situace je extrémně náročná a je potřeba každé pomocné ruky. Rušíme proto našim zaměstnancům dovolené (i tomu málu, kterému jsme mohli dovolenou poskytnout) a žádáme je, aby nastoupili do práce, znovu omezujeme velkou část péče, kterou jindy poskytujeme nemocným s jinými závažnými chorobami,“ napsal ve svém dopisu ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička.

Nemocnice v těchto dnech potřebují několik set dobrovolníků. Doposud se jich přihlásilo jen několik desítek. Do jakési opozice se v této věci postavila Asociace děkanů lékařských fakult. Ta upozorňuje, že na prvním místě musí zůstat studium.

„Hlavním cílem lékařských fakult je včas a kvalitně dokončit výuku v zimním semestru a v řádném termínu zahájit výuku v semestru letním. Díky co nejvíce plnohodnotnému studiu se mohou studenti kvalitně připravovat na své budoucí povolání,“ apeluje asociace v čele s děkanem II. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Vladimírem Komárkem.

Hamáček chce znát vytíženost krematorií. To v Královéhradeckém kraji jede na 85 procent kapacity

V Královéhradeckém kraji je jediné krematorium v Jaroměři. V běžném provozu zpopelní zhruba 300 zesnulých měsíčně. Podle vedení krematoria se od listopadu zpopelňuje zhruba o 50 procent těl více. Zařízení je tak na 85 procentech své kapacity. Do...

Problém s nedostatkem lůžek pro lidi s koronavirem

Podle informací, které má redakce Hradecké Drbny k dispozici, přestávají stačit lůžka pro pacienty s COVID-19. Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) dokonce přiznal, že bylo několik pacientů třeba převést do nemocnic v jiných regionech.

„Neustále přibývají pacienti, kteří vyžadují neodkladnou hospitalizaci a naše zařízení už tento nárůst pacientů v některých dnech kapacitně nezvládají. Tento týden proto krajští záchranáři převezli první dva pacienty mimo území Královéhradeckého kraje. Bohužel predikce pro následující dny není lepší – jen za včerejší den hygienici potvrdili tisíc nových případů. I proto očekáváme, že čísla hospitalizovaných ještě porostou,“ řekl.

Podle serveru hlidacstatu.cz ve všech nemocnicích v Královéhradeckém kraji dnes ráno leželo 439 pacientů s koronavirem. 21 z nich bylo bez příznaků, 122 v lehkém stavu, 192 ve středně těžkém stavu a 104 ve stavu těžkém. Na všech jednotkách JIP a ARO zůstává volných 6 lůžek pro covid pacienty. Klasických koronavirových lůžek je v kraji volných 4.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Oblastní nemocnice Trutnov

Štítky COVID-19, koronavirus, přehled, Královéhradecký, kraj, informace, idnex, vláda, riziko, PES, nezveřejňuje

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zdenek Dluhoš

přestala podávat informace protože potřebujou oživit chcípláho PSA, jinak jim data upraví hackři

sobota, 9. ledna 2021, 00:03

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.