Policie České republiky každoročně pátrá po více než dvou stovkách seniorů, kteří se ztratí převážně v lese. Většinou v dobré kondici přijedou k lesu autem, vezmou houbařský košík a vyrazí. S přesvědčením, že se za chvilku vrátí, vyrazí nalehko, bez léků a často i bez telefonu.
„Velice rychle se může změnit jejich zdravotní stav, pak už je pozdě,“ varuje mluvčí policie Zuzana Pidrmanová. Podle policie stačí málo a senior ztratí přehled o tom kde je, i když místo moc dobře zná. Výjimkou nejsou ani různá zranění, vymknuté kotníky nebo pády. V takových případech se stav seniora může rychle zhoršovat a může pro něj být obtížné i přivolání pomoci.
„Seniorům či chronicky nemocným rozhodně doporučujeme nepodceňovat přípravu, a i v případě krátkých procházek alespoň informovat blízkou osobu o lokalitě, kam se vydávají,“ upozorňuje policie.
U delších procházek do přírody je nezbytné, aby si přibalili dostatek tekutin, svačinu, užívané léky a oděv odpovídající ročnímu období. Nevhodné jsou podle policie například maskáčové vzory a tmavé barvy. Sice v nich houbař vypadá stylově, ale v případě pátrání značně snižují šanci seniora najít. Dobrou pomůckou může být pestrobarevná bunda.
Ve všech případech je vhodné nevycházet bez nabitého mobilního telefonu. „Ne vždy je všude dobrý signál pro dovolání se, doporučujeme do kapsy přibalit obyčejnou píšťalku, kterou se dá lehce přivolat pomoc či upozornit na nebezpečí, že něco není v pořádku,“ dodává Jan Rybár, vedoucí odboru pátrání Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR.
Policie dále doporučuje, aby každý z nás naučil svého dědečka a babičku pořídit jednoduchou selfie fotku. Tu by měl senior udělat pokaždé, když jde sám do přírody. „Je však důležité, aby si ji nenechal v telefonu. Je nutné, aby jí před odchodem poslal rodině,“ dodala mluvčí Pidrmanová.
V případě, že se senior dostane do problému, může fotka pomoct v pátrání policii. V případě pohřešování seniora hraje roli každá minuta, je tak důležité policii poskytnout co nejvíce informací. Od fotky, přes oblečení, zdravotní stav, kontakt, jména až po to, kam se senior vydal.
Starší lidé by se bez doprovodu neměli vydávat do přírody při vysokých letních teplotách. V těchto dnech hrozí rychlé zhoršení zdravotního stavu, ztráta vědomí a dehydratace. Naopak v zimních měsících mohou lidi snáze uklouznout a zranit se. V tuto chvíli může velice rychle dojít k podchlazení. Než dorazí pomoc, může být pozdě.
Pondělí, 27. července 2020, 16:10
Během víkendu pátrala policie po šestašedesátiletém muži, ten se ztratil poblíž vysílače na Černé hoře v Krkonoších. Do akce bylo zapojeno několik desítek lidí, vrtulník, psovodi i drony. Po více než 24 hodinách ho policie našla bez známek života.
Poslední tragická pátrací akce byla v Královéhradeckém kraji v polovině léta. Policie během víkendu pátrala po šestasedmdesátiletém muži, který se ztratil v Krkonoších. Pátrání začalo během soboty a skončilo až v neděli večer. Krátce před 18. hodinou ho policie našla v náročném horském terénu bez známek života.
„Obdobná pátrání po osobách, obzvláště na horách, jsou vždy velmi náročná a složitá. Prakticky vždy je do pátrání zapojena velká většina složek integrovaného záchranného systému,“ doplňuje policejní mluvčí Lukáš Vincenc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.