neděle 16. května 2021 Přemysl

Oprava pevnosti Dobrošov se prodraží. Kraj bude muset zaplatit o 22 milionů víc

Rekonstrukce předválečné pevnosti Dobrošov na Náchodsku bude o 22,3 milionu korun dražší než se předpokládalo. Po zvýšení nákladů, by celková investice do pevnosti Dobrošov, včetně stavebních prací, pořízení expozice a vybavení, měla být 116,9 milionů korun. Původní odhad činil 94,5 milionu korun. Uváděné částky jsou včetně DPH.

"Jsou tam nové stavební náklady, chybělo by na vybavení návštěvnického centra, technického zázemí a kiosku pevnosti," zdůvodnila návrh na zvýšení rozpočtu projektu náměstkyně Martina Berdychová (Východočeši).

Národní kulturní památka patří Královéhradeckému kraji. Oprava pevnosti začala loni v létě, přes zimu byla kvůli ochraně netopýrů z větší části zastavena. Je hotová z více než poloviny. Opravu zajišťuje sdružení firem Solid Care a Gemec-Union. Dotace z evropského programu IROP bude 65,5 milionu korun.

Podle zástupců hejtmanství by opravy měly skončit v červnu 2021 a předpokládaný termín dokončení celého projektu je podzim 2021.

Královéhradecký kraj získal pevnost zdarma 

Královéhradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády v roce 2015, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Před rekonstrukcí pevnost ročně navštívilo kolem 30 tisíc lidí.

Dobrošovská pevnost se začala stavět v září 1937, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti nacistickému Německu. Do uzavření mnichovské dohody o odstoupení pohraničních území Československa Německu v září 1938 ale pevnost nebyla dokončena. Dělníci stihli dokončit jen tři ze sedmi plánovaných objektů.

Autoři | Foto region-adrspach.cz

Štítky správa, stavby, památky, Dobrošov, Náchodsko, Královéhradecký, kraj, rada, navýšení, rozpočet, rekonstrukce, finance

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavel Rak

Chlapečku, ta pevnost, bohužel, k obraně nikdy neposloužila (jinak inženýrsky je to skvost), a k meritu věci. Otázky zněly trochu jinak a jak, tutane, ať to znamená cokoli, jistě vidíte, nabízím nátěry čehokoli na té pevnosti, pokud tedy má cenu dělat ze starých věcí nové z jakéhokoli důvodu. Až budete znát odpovědi na moje otázky, zas napište.

středa, 16. září 2020, 09:34

Dalibor Skrivanek

Chlapečku,ta pevnost byla stavěna pro obranu,následovala II světová.A kdo si neváží minulosti je tutan. Nevidíte se tam Raku?

středa, 16. září 2020, 07:58

Pavel Rak

Proč rekonstrukce? Bude znovu první světová válka? Kdo se na tom živí? Za 3 mega zisku vám tam natřu, co vás napadne.

úterý, 15. září 2020, 23:27

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.