Řeky ve východních Čechách jsou splavné, pod Týništěm ale pozor na spadlé stromy

Autoři | Foto pixabay.com

I přesto, že mají být občasné přeháňky, pro vodáky bude počasí ideální. Mohou sednout do lodě a vypravit se například na Orlici, nebo její přítoky na Divokou do Zámělu, případně na Tichou Orlici do Chocně. V Týništi ale pozor na popadané stromy.

Kdo vyrazí na Orlici, musí si dát pozor hned na tři spadlé stromy. „Z jednoho se dokonce udělal velký zátaras,“ říká Petr Ptáček z Asociace vodní turistiky a sportu.

Tichá Orlice, je kvůli velkému množství jezů lépe splavná od Chocně, kde teče v pomalém proudu. Případně je možnost sjet řeku z Korunky.  

Úpa má vodu jen z České Skalice, ale už se blíží k limitu pro splutí.

Labe je splavné od Dvora Králové do Jaroměře.

Metuje je sjízdná jen na dolním úseku. Na hranici splavnosti je pak z Hronova.

Bez problémů je splavná i Chrudimka z Tuněchod. Tedy na dolním úseku.

Na Divokou Orlici mohou vodáci od Zámělu, případně z Kostelce nad Orlicí.

Kdo vyrazí na raftu, kanoi nebo kajaku na Jizeru, může nasednout na úsek z Malé Skály nebo z Bakova. Vody je tu dostatek.

Vodácké organizace varují před alkoholem na vodě

Alkohol totiž patří mnohdy k výbavě vodáků. Následky jízdy pod vlivem alkoholu ale bývají vážné. Právě pár promile přispívá k přílišnému sebevědomí nebo ztrátě respektu z řeky, což bývají nejčastější příčiny nehod na řekách.

Navíc z hlediska platné legislativy je zakázána jízda posádky pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných či psychotropních látek. V případě porušení může dostat vůdce plavidla pokutu až do výše 100 000 korun.

Kromě pokut také hrozí vodákům rychlejší podchlazení v případě zhoršených klimatických podmínek nebo úrazy během plavby.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky splavnost řek, alkohol, jez, Východní Čechy, strom, Týniště, Choceň, Tichá Orlice, Orlice, Petr Ptáček, Asociace vodní turistiky a sportu, Labe

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.