Výstraha před silnými bouřkami se týká tentokrát celé republiky. V platnost vstoupí v poledne a očekávat je máme až do zítřejší 2. hodiny ranní. Bouřky mohou být doprovázeny přívalovým deštěm nebo kroupami. Co rozhodně při bouřce nedělat, případně kde je bezpečno, se ptala Hradecká Drbna hasičů.
V opakovaných bouřkách může spadnout okolo 60 mm srážek a jelikož na mnoha místech v minulých dnech pršelo, mohou se zvedat hladiny menších toků, případně mohou být zatopeny podchody a sklepy. Nárazy větru při bouřce mohou lámat větve stromů. Na to by si měli dávat pozor především řidiči při jízdě po silnicích a jet velmi opatrně. Nebezpečí mohou také představovat kroupy a blesky.
#VYSTRAHA Meteorologové upozorňují na možný výskyt silných bouřek s přívalovým deštěm nebo kroupami. V opakovaných bouřkách může spadnout kolem 60 mm srážek Mohou se zvedat hladiny menších toků. Sledujte https://t.co/9oZF1ZOqIm,
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) June 17, 2020
ukazatel nasycenosti půdy: https://t.co/ThdYn9hX5F pic.twitter.com/mxvJzKB8M7
Hasiči radí při bouřce raději nevycházet zbytečně ven a neplánovat si výlety. Pokud už venku přece jen jste, neschovávejte se pod osamělými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal, nebo v menších staveních bez hromosvodu.
„Během bouřky nezůstávejte na kopcích a holých pláních. Překvapí-li vás bouřka na rozlehlé holé pláni, rozhodně neutíkejte nebo nepokračujte dál v chůzi a nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnějším řešením je přečkat bouřku v podřepu s nohama a rukama u sebe. Rozhodně si nelehejte na zem,“ upozorňuje mluvčí hasičů Martina Götzová.
Největší nebezpečí hrozí při pobytu v otevřeném terénu a na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí, kterými jsou například sloupy elektrického vedení. Take ale u vysokých osamocených stromů nebo vodních ploch. Při bouřce bychom se proto měli vyvarovat vodních sportů. Pokud vás bouřka zastihne v loďce, bezpečné není ani telefonování.
Když necháte zavřená okna i dveře u auta, plechová karoserie poskytne spolehlivou ochranu. Jestliže ale fouká silný vítr, je potřeba si dát pozor na padající stromy nebo větve a přizpůsobit rychlost jízdy a styl těmto povětrnostním podmínkám. Někdy je lepší zastavit na bezpečném místě a počkat, až se nepříznivé počasí přežene.
A to především objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí a veškeré stavby chráněné hromosvodem. „V přírodě se můžete bezpečně schovat v hustém lese a háji, nižším porostu nebo úzkém údolí,“ doplňuje mluvčí.
Za loňský rok evidují hasiči v Královéhradeckém kraji celkem 13 požárů způsobených bleskem. „Ve většině případů se jedná o požáry stromů, v pěti případech se jednalo o objekty, z nichž u čtyř vznikla škoda na majetku. Asi největší škodu způsobil blesk při požáru roubenky v Olešnici na Hradecku - škoda byla cca 980 tisíc korun,“ říká mluvčí.
V letošním roce už vyjížděli hasiči k požáru po úderu bleskem jednou. A to hned na začátku června. Plameny šlehaly z chaty v Horním Maršově, v části Horní Lysečiny na Trutnovsku. ,,Závěrem vyšetřovatele je, že požár vznikl pravděpodobně jako následek po úderu blesku. Škoda byla předběžně stanovena asi na půl milionu korun, uchráněny byly hodnoty v řádu milionů korun," dodává Götzová.
Zdroj: hzscr.cz
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.