Ve čtvrtek začne druhá etapa prací na opravách pevnosti Dobrošov na Náchodsku. Rekonstrukce začala loni v létě a skončit má v červnu 2021. Její rekonstrukce byla přes zimu pozastavená kvůli ochraně vzácných netopýrů.
Do konce roku má být hotové například návštěvnické centrum se sociálním zázemní a bezbariérovým přístupem. V rámci oprav se také plánuje obnova stávající expozice.
Stavební úpravy čekají ještě Zelený, Můstek, Jeřáb a Polsko. V objektu Jeřáb stavbaři dokončili dlažby v podzemí, sanace zdí a stropů, opravené jsou i stropnice budovy Zelený a sanace schodišťových šachet.
"Letos proběhne sanace ostatních pevnostních objektů a nainstalujeme výtah v objektu Zelený," řekla mluvčí kraje Sylvie Velčovská. Podle ní jsou hotová také osazení všech podzemních nádrží. "Letos jsou v plánu rozvody inženýrských sítí," dodává Velčovská.
Doteď vyšla rekonstrukce na 23,4 milionů korun a vše jde podle předem stanoveného plánu.
Tvrz Dobrošov byla součástí plánu výstavby dvou pěchotních a dvou dělostřeleckých srubů, otočné dělostřelecké věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Stavba začala v roce 1937 a práce rychle postupovaly, ale v roce 1938 byly definitivně zastaveny.
Zůstalo tak u stavebního dokončení pouhých tří objektů – pěchotních srubů N-S 72 Můstek a N-S 73 Jeřáb a dělostřeleckého srubu N-S 75 Zelený.
Za dobu prováděných prací bylo vyrubáno 1750 metrů spojovacích chodeb a 750 metrů podzemních prostor, kterou vedou v hloubce 20 – 39 metrů pod povrchem terénu. Srub Jeřáb dokonce využili roce 1940 okupanti k natáčení válečného týdeníku, jehož součástí byla ukázka dobývání Maginotovy linie. Ta, jak známo, byla pevnostním systémem Francie a posloužila jako vzor pro vybudování dalších pevnostních systémů, především československého opevnění.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.