čtvrtek 6. května 2021 Radoslav

Letošní vichřice poničily v Krkonoších až 8000 kubíků dřeva

Tři vichřice od začátku letošního roku na území Krkonošského národního parku (KRNAP) poničily celkem 7500 až 8000 metrů krychlových dřeva, což představuje zhruba 7500 až 8000 stromů. Nejhorší byla větrná bouře Sabine, která se přehnala přes Krkonoše v první polovině února, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců Správy KRNAP.

"Letos evidujeme v souvislosti se škodami na lesních porostech tři vichřice. První se přehnala přes Krkonoše okolo 10. ledna, druhou byla vichřice označovaná jako Sabine a po ní vichřice Julie. Na vrub první události jde asi 1000 kubíků, na druhou okolo 5000 kubíků a zbytek na třetí," řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Vítr ani v jednom případě nezpůsobil v krkonošských lesích rozsáhlé plošné škody. Většinou šlo o jednotlivé stromy či malá ložiska. Omezení pohybu na turistických cestách v souvislosti s možností pádů poškozených stromů či větví v současnosti nejsou, uvedl Drahný.

Vichřice, která v Německu dostala jméno Sabine, nejvíce škod v Královéhradeckém kraji napáchala v pondělí 10. února odpoledne, především na Náchodsku a Trutnovsku. Na české straně Sněžky přístroje naměřily v nárazu rychlost větru až 180 kilometrů za hodinu, na polské straně vrcholu byl vítr ještě silnější. O dva týdny později přišla vichřice označovaná jako Julie.

Nejničivějším větrem na území Krkonoš za posledních 25 let byl orkán Kyrill, který v lednu 2007 poškodil v Krkonoších 88.000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3900 hektarů.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

Autoři | Foto Budějcká Drbna

Štítky ČR, počasí, rezervace, lesy, vítr, Krkonoše

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.