Počasí dnes8 °C, zítra7 °C
Sobota 20. dubna 2024  |  Svátek má Marcela
Bez reklam

Některá střediska v Krkonoších zasněžují na úkor přírody

Dvacet kontrol odběrných míst vody pro zasněžování v Krkonoších odhalilo 11 nedostatků. Většina z nich byla méně závažná. Výjimkou bylo odběrové místo na přítoku Huťského potoku v Rokytnici nad Jizerou, tam šlo o závažný nedostatek.

V Rokytnici provozovatelé sjezdovky úmyslně částečně ucpali potrubí, které slouží pro převod zůstatkového průtoku, dřevěnou zátkou. Snížil se tím průtok vody pod odběrným místem. "Nedostatek provozovatel odstranil přímo na místě," uvedl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

Kontroly se uskutečnily v závěru loňského roku v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních, Horní Malé Úpě, Dolním Dvoře, Strážném, Špindlerově Mlýně a Rokytnici nad Jizerou. Kromě Správy KRNAP se na nich podílely příslušné vodoprávní úřady z Trutnova, Vrchlabí a Jilemnice a také Česká inspekce životního prostředí.

"Důraz jsme kladli na kontroly odběrů z drobných vodních toků, kde může odběr vody pro zasněžování v případě nedodržení minimálního zůstatkového průtoku ohrožovat zachování základních ekologických funkcí vodního toku," uvedl Drahný.

Minimální zůstatkové průtoky byly stanoveny proto, aby byly zachovány například podmínky pro život vodních organismů nebo samočisticí funkce toku. "Zimní období je paradoxně hydrologicky suchou částí roku, drtivá většina sněhových srážek se do toku dostává až při tání na jaře. V úsecích toků ovlivněných odběry vody pro zasněžování proto může při nedodržení minimálního průtoku docházet až k úplnému vymrzání koryta," uvedl Drahný.

Krkonoše se potýkají s dlouhodobým suchem, i když ne v takové míře jako některé podhorské oblasti. Také tato zima je zatím s ohledem na doplňování srážkového deficitu slabá. Na hřebenech Krkonoš je nyní okolo 20 až 50 centimetrů sněhu, více ho je na závětrných svazích a žlabech. V posledních letech ubývá vody v potocích, některé menší prameny dokonce v létě dočasně vysychají.

Krkonošský národní park se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech. Rozloha dnešních lesních porostů na české straně Krkonoš je zhruba 37.000 hektarů.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, rezervace, voda, lyžování, Krkonoše, Rokytnice nad Jizerou, Huťský potok, Správa Krkonošského národního parku, Krkonošský národní park, Česká inspekce životního prostředí, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Horní Malá Úpa, Dolní Dvůr

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Některá střediska v Krkonoších zasněžují na úkor přírody  |  Zprávy  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.