Do Sněmovny jde z Královéhradeckého kraje šest nováčků, pět neobhájilo

Z Královéhradeckého kraje, který má 11 poslanců, zamíří po letošních volbách do Poslanecké sněmovny šest nováčků. Čtyři z nich díky preferenčním hlasům. Do Sněmovny usedne jako nováček například advokátka a bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká (za Motoristé sobě). Pět poslanců post neobhájilo, například předseda poslaneckého klubu STAN Josef Cogan. Vyplývá to z výsledků sněmovních voleb zveřejněných Českým statistickým úřadem.
Za koalici Spolu bude nováčkem ve Sněmovně ředitel hradeckého biskupského gymnázia Jiří Vojáček (KDU-ČSL), kterého voliči poslali mezi poslance preferenčními hlasy z pátého místa kandidátky. Poslanecká křesla za Spolu obhájili lídr kandidátky Matěj Havel (TOP 09) a dvojka kandidátky Ivan Adamec (ODS). Havel dostal 8178 preferenčních hlasů, což bylo nejvíce ze všech kandidátů všech stran. Mandát poslance za Spolu neobhájil Pavel Staněk (ODS), který kandidoval na třetím místě.
Díky preferenčním hlasům se stal za Starosty novým poslancem starosta Tetína na Jičínsku Matěj Hlavatý. Kandidoval ze třetího místa a přeskočil dosavadní poslance a lídry kandidátky Josefa Cogana a Lucii Potůčkovou. Za STAN bude Hlavatý jediným poslancem z hradeckého kraje. "Voliči zřejmě ocenili to, že dokážu být kritický nejen k sobě, ale i k dosavadní vládě," řekl Hlavatý. Ve Sněmovně by se chtěl věnovat rozvoji venkova. Starostové ve volbách v roce 2021 kandidovali v koalici s Piráty a díky preferenčním hlasům získali mandáty pro Cogana a Potůčkovou. Piráti, ač měli lídra kandidátky, poslanecké křeslo nezískali.
Letos Piráti kandidovali sami a získali jeden mandát. Ve Sněmovně je bude díky preferenčním hlasů zastupovat marketingová specialistka Jana Patková, která kandidovala ze třetího místa. Lídrem kandidátky byl bývalý náměstek hejtmana Pavel Bulíček.
Novou poslankyní za hradecký kraj bude díky kroužkování také ekonomka a hradecká zastupitelka Irena Němcová (SPD), která byla na kandidátce SPD na druhém místě. Mandát poslankyně neobhájila Vladimíra Lesenská, která kandidátku SPD v kraji vedla. Motoristé sobě mají v kraji jedno poslanecké křeslo, zastupovat je bude jednička kandidátky Vesecká.
Nyní v České republice se začíná řešit složení nové vlády.Prezident má možnost pověřit vítěze voleb jednáním o sestavení vlády, což se stalo už dvakrát v minulosti. I když není tento postup pevně stanovený ústavou, je to v praxi běžné. V roce 1998, po pádu vlády Václava Klause, však pověřil sestavením vlády jiného kandidáta, což vedlo k vládě Josefa Tošovského.
Vyjednávání o nové vládě nemá žádně stanovenou dobu, takže je těžké odhadnout, jak dlouho bude trvat. Jakmile prezident jmenuje nového premiéra, ten požádá Sněmovnu o důvěru. Pokud ji nezíská na první pokus, může následovat druhý. Pokud ani poté vláda nezíská důvěru, prezident znovu pověří premiéra a ten navrhne nové členy vlády. Pokud ani třetí pokus nezabere, nový premiér bude navržen předsedou Poslanecké sněmovny, což se ale zatím v historii ČR nikdy nestalo.
Jak hodnotíte tento článek?
Doporučujeme
ZprávyAuto si prorazilo cestu přes plot. Ve Svinarech skončilo na zahradě rodinného domu
ZprávyJaký bude konec prázdnin? Léto ještě neřeklo poslední slovo
ZprávyPo deseti letech čekání začne zítra v Teplických skalách stavba nového infocentra
Plzeňská Drbna











