pondělí 26. července 2021 Anna

Policie se zaměřila na náklaďáky, během akce "Pernštejn" zkontrolovala skoro 150 vozidel

Opět po roce se dopravní policisté Královéhradeckého krajského policejního ředitelství připojili k silniční mezinárodní kontrole organizované Centrem služeb pro silniční dopravu, která se uskutečnila ve dnech 27. - 29. května. Na předem vytipovaných místech, v Hradci, na dálnici D11 a na Náchodsku, policisté namátkově vybírali nákladní vozidla, která potom na bezpečných stanovištích podrobili kontrole.

„V rámci spolupráce subjektů z několika států - Německo, Polsko, Ukrajina, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko byly kontroly zaměřeny především na dodržování podmínek sociální legislativy, používání a manipulaci se záznamovými zařízeními, dodržování podmínek přepravy nebezpečného zboží, kontrolu zajištění a upevnění nákladu, na kontrolní vážení vozidel v silničním provozu a podobně,“ uvedla mluvčí policie Magdaléna Vlčková.

Při akci bylo zkontrolováno celkem 143 nákladních vozidel, přičemž s ohledem na náročnost trvala každá prováděná kontrola i několik desítek minut. 

V 19 případech byl u nákladních vozidel zjištěn nevyhovující technický stav vozidla. Ve 13 případech byla omezena technická způsobilost na 30 dní. V pěti případech došlo k překročení hmotnosti vozidla a ve třech případech došlo k porušení dohody ADR (přeprava nebezpečného nákladu). „Vůbec nejčastějším porušením, s nímž se policisté a inspektoři setkali v průběhu třídenní kontroly bylo porušení sociálních předpisů (bezpečnostní přestávky a podobně), a to u 24 nákladních vozidel. Zahraničním dopravcům byly uloženy kauce v souhrnné výši 25 000 Kč. V příkazním řízení bylo na místě vyřízeno 46 přestupků v celkové výši 35 600 Kč. Šestnáct přestupků bylo oznámeno příslušným orgánům státní správy k dalšímu projednání,“ dodala Vlčková.

Policisté se setkali i s případem, kdy ve vozidle byl nebezpečný náklad přepravován v kusech na neupevněné paletě a v prostoru pro spolujezdce cestovala i nezletilá osoba, ovšem bez zádržného systému. „I tato zmíněná zjištěná porušení bude v přestupkovém jednání řešit Krajský úřad Královéhradeckého kraje,“ uzavřela mluvčí.

Štítky Policie ČR, náklad, Hradec, kontrola, Pernštejn

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.