Leteckým záchranářům, kteří startují ze základny v Hradci Králové k pacientům především v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, loni meziročně mírně ubylo zásahů. Evidují 600 vzletů včetně 32 výcvikových, tedy o 11 méně než v roce 2017. Vyplynulo to z vyjádření zástupců Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.
Letečtí záchranáři ošetřili loni 572 pacientů, z toho 100 dětí do 18 let. Nejčastěji, ve 400 případech, vrtulník startoval kvůli úrazům, zejména šlo o dopravních nehody (186). „Kromě Královéhradeckého kraje letečtí záchranáři z hradecké základny zasahovali nejčastěji v Pardubickém kraji, tam to bylo 138 zásahů," řekl lékařský náměstek krajské záchranky a zároveň vedoucí lékař leteckých záchranářů v Královéhradeckém kraji Anatolij Truhlář. Ve 23 případech zasahovali také ve Středočeském kraji, sedmkrát v Libereckém kraji a v jednom případě vypomáhali na Vysočině.
Leteckým záchranářům z hradecké základny roste počet vzletů v podmínkách nočního letu, loni to bylo 42 vzletů, a to i přesto, že nemají pohotovost 24 denně. Proto byl loni zahájen výcvik posádek s brýlemi pro noční vidění. Letová pohotovost vrtulníku z hradecké základny je v zimním období od 7:00 do 19:00, v létě od 6:30 do 21:00.
Leteckou záchrannou službu z hradecké základny zajišťuje firma DSA. Kromě Královéhradeckého kraje má základny také v Libereckém a Ústeckem kraji s přesahy do okolních krajů. Na každou její stanici připadá v průměru 500 zásahů ročně. Firma DSA má k dispozici pět vrtulníků EC 135 v LZS konfiguraci a 16 pilotů pro LZS.
„V poslední době se stále více výcvikových zásahů týká nácviku používání brýlí pro noční vidění, což souvisí s tím, že se trvale zvyšuje počet zásahů v noci. Loni to bylo 7,4 procenta všech vzletů, kdy jsme přistávali do terénu v noci. Proto provozovatel vrtulníku uvádí do praxe prostředky, které pracují se zbytkovým světlem," řekl Truhlář. Přilbu s brýlemi pro noční vidění, bude mít pilot i zdravotnický záchranář. „Ten plní také funkci technického člena posádky," řekl Truhlář.
Od 1. června krajská letecká záchranka ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Hradec Králové zahájila projekt RABBIT, který umožňuje podávat krevní transfúzi na místě závažných úrazů a během transportu pacientů do traumacentra. „Do včerejšího dne jsme takto mohli léčit 22 pacientů, kteří měli nejzávažnější úrazy," řekl Truhlář. Podle něj jde v evropském pojetí stále o poměrně novou věc. „První záchranka, která to spustila, byla ta v Londýně v roce 2012. My jsme první záchrannou službou ve střední a východní Evropě, která s touto možností léčby přišla a zavedla ji do praxe," dodal.
Letečtí záchranáři z hradecké základny zasahují několikrát ročně také s využitím lanového podvěsu na nepřístupných místech kraje, jako jsou třeba skalní města na Jičínsku a Náchodsku a v Krkonoších. Loni to bylo 11 takových zásahů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.