150, 155, 156, 158 a 112. Jak správně se chovat, když na některé z těchto čísel potřebujeme zavolat o pomoc? Ačkoliv se to lehce řekne, nejdůležitější je chladná hlava. I když si volající nebude vědět rady s tím, jaké informace poskytnout, stačí odpovídat na dotazy operátora. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje nyní natočil krátké video, ve kterém jsou odpovědi na nejdůležitější otázky.
V roce 2022 bylo v Královéhradeckém kraji uskutečněno celkem 116 495 tísňových hovorů. To odpovídá průměrným 319 volajícím denně.
„Krajské operační a informační středisko HZS Královéhradeckého kraje se sídlem v Hradci Králové zajišťuje příjem tísňových volání na linkách 112 i 150 z území celého kraje ze sítí všech operátorů. V některých případech přijímají naši operátoři i ostatní volání z důvodu jejich přelivu z jiných krajů a ze zahraničí,“ uvádí na webu hasičů mluvčí Martina Götzová.
Jednu z prvních informací, kterou operátor na druhé straně telefonu potřebuje vědět, je místo odkud voláte. Místo, kam může poslat záchranáře. Neméně důležité jsou i co možná nejpřesnější informace o tom, co se děje. Do této kategorie spadají informace o rozsahu, počtu lidí, ohrožení na životě nebo zraněných.
Následně je třeba dát operátorovi prostor, aby se mohl doptat na potřebné informace. Pod návalem stresu řada lidí předá tyto základní informace a telefon zavěsí. Ukončení hovoru musí vždy navrhnout sám operátor. I přesto je však třeba mít telefon u sebe. Operátor může zavolat zpět, aby se doptal na aktuální situaci nebo další informace.
Zvlažní kategorií jsou mobilní aplikace, eCall a aplikace Záchranka. Například eCall jde uskutečnit jedním zmáčknutím tlačítka v některých vozech. Systém zároveň umí sám zareagovat. V případě, že rozpozná dopravní nehodu a řidič se nehlásí, záchranáře zavolá.
Na podobném principu funguje i nová generace chytrých hodinek. Pokud zaznamenají pád a jejich majitel nezareaguje na upozornění, opět volají záchranáře. V tomto případě je však třeba dávat pozor na falešná hlášení.
Pátek, 30. prosince 2022, 15:45
Díky inovacím nabízí některá osobní elektronika funkci detekce pádu, při chybném vyhodnocení ale tento bezpečnostní prvek paradoxně znamená starost pro záchranáře. Horská služba řešila podobnou situaci u lyžaře, jehož přístroj odeslal nouzové...
Od roku 2005 funguje call centrum linky 112 ve všech krajích v České republice. Za tu dobu se práce na operačním středisku velmi výrazně proměnila. „Nejzásadnější změny nastaly s příchodem nových technologií, například mapové podklady se posunuly k velkému prospěchu naší činnosti. Od doby, co byla operační střediska centralizována, se významně navýšil počet řešených událostí,“ uvedl před časem pro Hradeckou Drbnu operační důstojník Pavel Rybička.
Jednotné evropské číslo tísňového volání 112 je zavedeno ve všech členských státech Evropské unie a dále také v Lichtenštejnsku, Norsku, Švýcarsku, Turecku a na Islandu. Jsou však stále země, kde se na 112 lidé nedovolají. K přijetí centrálního čísla nepřistoupila například Albánie, Bělorusko, Černá Hora, Rusko nebo Srbsko.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.