Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Sobota 3. června 2023  |  Svátek má Tamara

Gastropopelnice mají úspěch. Hradec Králové je chce rozšířit i do dalších částí města

V Hradci Králové skončil pilotní projekt třídění gastroodpadu. Speciální popelnice na zbytky jídla bylo možné najít kolem lokality Plachta. Od října do března se tímto způsobem podařilo vytřídit celkem 1,7 tuny gastroodpadu. Radnice se proto rozhodla, že službu rozšíří i do dalších částí města.

„S ohledem na výsledky tohoto projektu jsme se rozhodli podpořit plošný sběr biologicky rozložitelného odpadu v Hradci Králové. Po městě bychom chtěli rozmístit 205 speciálních hnědých popelnic. Nacházet se budou na veřejných stanovištích na sídlištích i v zástavbě rodinných domů. Tyto nádoby jsou opatřené těsněním pod víkem a pákovým mechanismem, takže se občané nemusí obávat zápachu či výskytu škůdců,“ uvedl v tiskové zprávě primátor města Alexandr Hrabálek (ODS). 

Za pořízení nových nádob na zbytky jídla radnice zaplatí zhruba 2,5 milionu korun. Peníze tento týden schválili radní. Po městě by měly být rozmístěny letos v zimě. 

„Do těchto speciálně upravených hnědých nádob budou moci občané umístit například zbytky jídel, maso, malé kosti, mléčné výrobky nebo třeba potraviny, kterým již vypršela trvanlivost, a to bez obalů. Stejně tak sem budou moci dávat také trávu, listí, větve, rostliny i slupky od ovoce a zeleniny,“ říká ve zprávě vedoucí odboru rozvoje Magistrátu města Hradec Králové Karel Vít

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto

Štítky gastro, odpad, jídlo, zbytky, popelnice, třídění, hospodářství, Hradec Králové, ODS, Alexandr Hrabálek, Magistrát města Hradec Králové, Karel Vít

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.