Na služebnách po celém Královéhradeckém kraji policie v minulém týdnu přijala celkem 13 oznámení o podvodech. Dohromady podvedení přišli o 3,2 milionu korun. A opět šlo o stejnou písničku. Nejčastěji lidé naletěli při podvodných investicích do kryptoměn, falešném napadení účtu nebo kvůli nepozornosti při otevírání odkazů s falešnou webovou stránkou.
Jeden z největších případů poslední doby řeší policisté v Rychnově nad Kněžnou. Podvedený muž přišel o půl milionu korun. Uvěřil ženě, která mu měla pomoct s výhodným investováním do kryptoměn. Ta mu pomohla vytvořit účet. Nakonec ho donutila vzít si půjčku a peníze investovat. Podvedený ji poslechl. A to i ve chvíli, kdy ho banka upozornila na to, že jde pravděpodobně o podvod.
Pátek, 29. července 2022, 18:35
O více než půl milionu korun přišel muž z Rychnova nad Kněžnou. Anglicky mluvící podvodnice mu slíbila rychlé zhodnocení jeho peněz. Ačkoliv ho banka upozornila na to, že jde pravděpodobně o podvod, platbu provedl. Na údajně výhodnou investici si...
Jeden z nejčastějších podvodů poslední doby je napadení účtu. Z banky zavolá pracovník pobočky, který podvedenému oznámí napadení jeho účtu. Kvůli věruhodnosti ho spojil s údajným manažerem pobočky a policistou, který se případem zabývá.
Cíl je jednoduchý. Přesvědčit volaného, aby vybral veškerou hotovost a vložil ji na zabezpečený účet. Kámen úrazu je v tom, že nejde o virtuální účet partnera banky, ale Bitcoinmat, který podvedenému peníze nikdy nevrátí.
„Na druhém konci drátu může být kdokoliv. Banka ani policisté případy po telefonu nikdy neřeší. Buď si Vás pozvou na osobní setkání, nebo mají své způsoby ochrany Vašich peněz,“ uvedla na webu policie mluvčí Iva Kormošová.
Takto zní nejzákladnější pravidlo při investování do jakýchkoli komodit. Ani nejlepší makléři nedokážou předvídat, jak se bude trh s akciemi nebo kryptoměnami chovat. Fakticky je tedy nemožné, aby někdo slíbil (a zároveň dodržel) vysoké zhodnocení peněz investicí například do Bitcoinu.
Při investování by lidé měli používat pouze ověřené aplikace nebo bankovní instituce. Před posláním peněz je důležité vědět, jak daný systém funguje. V tomto ohledu je třeba udělat si vlastní výzkum a nikdy nevěřit třetí osobě.
„Spousta lidí k tomu má přístup: vložím prachy, rychle vydělám. Za mě je to ten nejrizikovější přístup, který mohou mít. Je strašně důležité vědět, jak a proč ten fundament funguje,“ vysvětluje v jednom ze svých videí Petr Mára, který se kryptoměnám věnuje několik let. Podle jeho názoru má být investice do Bitcoinu dlouhodobá. A i přesto zde není jistota, že se investorovi podaří vydělat.
Obecné zásady k ochraně osobních dat a peněz:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.