pondělí 26. září 2022 Andrea

Stará budova nemocnice v Opočně se proměnila v moderní domov důchodců

Královéhradecký kraj nechal přestavět starou budovu bývalé nemocnice v Opočně. Z ní vzniklo nové zázemí pro seniory z nejbližšího okolí. Nový domov důchodců má kapacitu 47 lůžek. Za stavbu, která začala v září roku 2020, zaplatilo hejtmanství 10 milionů korun.

„Služby tu budou poskytovat seniorům, kteří potřebují celodenní pomoc druhé osoby, a tudíž nemohou zůstat ve svém domácím prostředí ani za pomoci rodiny a terénních sociálních služeb. Minimálně polovina klientů budou osoby s Alzheimerovou demencí, což vyžaduje specifickou péči,“ uvedla v tiskové zprávě náměstkyně hejtmana Martina Berdychová (Východočeši). 

Podle dat hejtmanství je v Královéhradeckém kraji téměř 700 seniorů, kteří potřebují služby domovů důchodců bezodkladně. Všech žádostí eviduje kraj téměř tři tisíce.  

„Tato investice byla nezbytná s ohledem na stárnutí populace a vzrůstající zájem o služby pro seniory. Vzhledem k demografické prognóze je nezbytné, aby se kapacita služeb pro seniory dále posilovala a byla zachována dobrá dostupnost pro občany,“ říká hejtman Martin Červíček (ODS). 

Stavba nového domova pro seniory v Opočně začala v roce 2020 a skončila letos na jaře. Během rekonstrukce starého objektu se vyměnila střecha, zateplení a přeložky inženýrských sítí. Kromě toho vzniklo i nové parkoviště pro 23 aut. „Budova má nové rozvody a vznikla zde nová plynová kotelna. Celá budova je řešena jako bezbariérová s evakuačním lůžkovým výtahem, který je schopen provozu i v případě požáru nejméně po dobu 45 minut,“ popisuje náměstek Pavel Bulíček (Piráti). 

Za nový domov důchodců Královéhradecký kraj zaplatil 100 milionů korun. Podařilo se však získat dotaci z ministerstva práce. To poskytlo přes 46 milionů korun. Podle hejtmanství se musí na vybudování dalších domovů seniorů podílet i samotná města. Možnou cestou je společné financování těchto projektů.  

V současné době se v Královéhradeckém kraji dokončuje stavba nových domovů důchodců v Žacléři a Borohrádku.  

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky nemocnice, domov, seniorů, důchodců, Opočno, Dobruška, služba, sociální, rekonstrukce, stavba, Královéhradecký, kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.