Jediný legální terén pro ledolezce v Krkonoších se nachází v Labském dole nad Špindlerovým Mlýnem. Ledopád je vyhledávaným místem pro začínající lezce, kteří si potřebují osvojit základní techniku, i pro trénink těch zkušených, kteří se připravují na složitější alpské terény. V letošní zimní sezoně přilákal už více než dvě stě lezců s mačkami a cepíny. Podmínky jsou teď ideální. Je ale potřeba se registrovat na webu správy KRNAP.
Ledopád v Labském dole je kompaktní ledová plocha, která má v nejvyšším bodě téměř třicet metrů. V České republice je to ledolezecky jedna z nejatraktivnějších lokalit. Správa KRNAP ledopád poprvé zpřístupnila v prosinci 2010 a od té doby se tak děje každou zimu. Letošní sezonu zahájili 25. prosince, na čas byla ale přerušena kvůli oblevě na začátku roku. Od 13. ledna se podmínky zlepšily a od té doby je ledopád opět přístupný.
V Labském dole pravidelně trénuje například i horolezec a skialpinista Radoslav Groh z Vrchlabí. Do povědomí veřejnosti se naposledy dostal loni v květnu, kdy spolu s horolezcem Markem Holečkem zvládli komplikovaný sestup z himálajské sedmitisícovky Baruntse, pod jejímž vrcholem byli kvůli nepříznivému počasí uvězněni téměř čtyři dny. I tento zkušený lezec považuje lezení v Labském dole za atraktivní místo pro svůj trénink a doporučuje ho i jako vhodné místo pro začínající lezce na ledu. "Troufám si říci, že v České republice je to ledolezecky nejatraktivnější lokalita, kde si začínající lezci osvojí techniky, které poté mohou využít ve vyšších horách. Vzhledem k tomu, že lezení po ledu je technicky velmi komplikovaná disciplína, doporučil bych alespoň v těch začátcích lézt pod odborným dohledem," řekl Radoslav Groh.
Aktuální podmínky vnímá Groh jako zatím nejlepší za dosavadní zimu. "Mocnost ledopádu je dostatečná. Výstupových linií je celá řada, takže i když se sejde více lezců, člověk si tam bezpečně a příjemně zaleze," doplnil.
Zájemci o lezení se musí předem registrovat na webu správy KRNAP. Denní kapacita je 16 lidí a největší zájem bývá tradičně o víkendech a když jsou na ledovci ideální podmínky. Lezci mohou na ledopád vyrazit každý den v době od 8 do 17 hodin. Před samotným výstupem je třeba se registrovat na webu správy parku a vyzvednout si papírové povolení. To je k dostání na stanici KRNAPu ve Špindlerově Mlýně. Během výstupu nelze budovat stabilní jištění ani slaňovací kruhy, jištění je možné pouze pomocí ledovcových skob a smyček okolo stromů.
Lezení na jediném přírodním ledopádu v Krkonoších je povoleno také v závislosti na podmínkách, aby nevedlo k poškození přírody. Musí být dostatek sněhu i ledu. Vrstva musí být dostatečná, aby ochránila vzácné lišejníky, mechorosty a cévnaté rostliny na skalách. „Cílem Správy KRNAP je nabídnout lezcům možnost legálního vyžití a zabránit ničení přírody, včetně rušení ohrožených živočichů,“ řekla Petra Šťastná z oddělení ochrany přírody Správy KRNAP.
Případy, kdy lezci nevyužijí systému registrace a na ledopádech se pohybují nelegálně, řeší strážci parku pokutami.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.