čtvrtek 26. května 2022 Filip

V Jaroměři se dnes koná debata nad rekonstrukcí kasáren v Josefově. Zapojit se může i široká veřejnost

Jaroměř plánuje rekonstrukci bývalých kasáren v Josefově. Vojenský objekt se promění v depozitář krajských muzeí a galerií. Kraj ale chce vyčlenit část budovy pro širokou veřejnost. Měly by se tu konat přednášky, koncerty nebo workshopy. Do plánované proměny kasáren se mohou zapojit i obyvatelé. Zástupci kraje plánují veřejnou debatu, na kterou zájemce zvou.

Pracujeme s plánem vytvořit zde prostory pro přednášky, výstavy či workshopy a nádvoří přestavět na místo odpočinku a relaxace. Jednáme s kulturními aktéry, odbornou veřejností a chceme do debaty zapojit i veřejnost. Přímo v Josefově pořádáme ve středu odpoledne setkání s veřejností,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.

Veřejná debata o budoucí podobě čtvercových kasáren v Josefově se koná dnes tedy ve středu 19. ledna 2022 od půl šesté ve velkém sále Důstojnické besedy v Lidické ulici 6 v Josefově.

Náklady na rekonstrukci kasáren v Josefově se odhadují na 1,2 miliardy korun. Město hodlá na projekt čerpat státní dotaci z Národního plánu obnovy. Musí ale splnit podmínku kterou je připravenost projektu v roce 2023 a dokončení rekonstrukce v roce 2025. Podle vedení města i kraje se to stihne.

V současné chvíli kraj jedná s městem Jaroměř o vyřešení majetkových vztahů a probíhají první nutné přípravné práce před rekonstrukcí, jako je zaměření objektu nebo stavebně historický průzkum. Na tyto přípravné práce naváže další příprava tak, aby v roce 2023 bylo vydané stavební povolení,“ uvedla Berdychová.

V plánovaném centrálním depozitáři by měly být ukládány sbírkové předměty muzejní povahy příspěvkových organizací: Muzea Náchodska, Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Muzea východních Čech, Galerie moderního umění v HK a Galerie výtvarného umění v Náchodě. Jejich zástupci už s krajem jednají nejen o technických parametrech depozitářů, ale také o možnosti jejich částečného otevření veřejnosti.

Opevnění města a většina vojenských budov vně hradeb Josefova vznikaly mezi lety 1780–1790. Mezi nimi byla i čtvercová kasárna, kde byli ubytovaní nejprve kavaleristé, pak dělostřelci a nakonec pěšáci. Pevnostní město se v roce 1948 stalo součástí Jaroměře. Po odchodu armády však zůstaly vojenské objekty prázdné a postupně chátrají.

Dnes Pevnost Josefov láká turisty především na síť svých podzemních chodeb. Díky nim si mohou návštěvníci celkem jednoduše představit, jak se vojáci bránící pevnost před nepřítelem cítili. Josefov má vlastní systém názvů ulic. Řada ulic v Josefově měla názvy shodné s názvy ulic v Jaroměři. Duplicity byly odstraněny v roce 2016 přejmenováním tří ulic v Jaroměři a čtyř v Josefově. Šlo o přejmenování Palackého na Kracíkovu, Husova na Traxlerovu, Jiráskova na Guldovu, Lužické na Kpt. Kroužela.   

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Jaroměř, Josefov, Královéhradecký kraj, pevnost, depozitář, rekonstrukce, plány, veřejnost, debata, workshop

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.