Od pátku 7. do 9. ledna se v Královéhradeckém kraji bouralo hned ve 29 případech. Zarážející však je, že hned pět řidičů bylo pod vlivem alkoholu a jeden na drogách. Svým chováním způsobili statisícové škody.
Na Hradecku řeší policisté hned tři nehody pod vlivem návykových látek. První se stala v pátek kolem deváté hodiny večer. „Osmadvacetiletý řidič osobního vozidla značky Škoda Octavia v Nechanicích nárazem poškodil tři zaparkovaná auta,“ řekla mluvčí policie Iva Kormošová. Řidič vyvázl bez zranění, ale způsobená škoda se vyšplhala na více jak 330 tisíc korun. Nadýchal 2,2 promile alkoholu.
U podobných dvou nehod byla policie i v sobotu. Jedna se stala v Chlumci nad Cidlinou, kde řidič nadýchal jedno promile. Druhá pak v Hradci Králové v ulici Piletická. Dechová zkouška u řidiče potvrdila 1,5 promile. Pozitivní měl i test na drogy. Ani jeden se při nehodě nezranil, ale dohromady způsobili škodu za 33 tisíc korun.
V Trutnově v pátek bourala dvaačtyřicetiletá řidička, která se svým vozem Renault Megane narazila do stromu. Nadýchala dvě promile a s lehkým zraněním skončila v nemocnici. V Horní Radechové narazil řidič s 1,6 promile do opěrné zdi. Způsobil tak škodu za 50 tisíc korun.
Poslední nehoda se stala v neděli v obci Lupenice na Rychnovsku. Pětadvacetiletý řidič narazil do stromu. Nadýchal 1,8 promile. „Utrpěl lehké zranění, s kterým byl převezen rychlou záchrannou službou do nemocnice. Způsobil škodu za 150 tisíc korun,“ dodala mluvčí.
V případě, že nadýchá do jedné promile, jde o přestupek. Za ten hrozí od 2,5 do 20 tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok. Přestupkem je i odmítnutí dechové zkoušky nebo testu na drogy. V tomto případě hrozí pokuta od 25 do 50 tisíc korun a zákaz řízení na dobu od jednoho roku do dvou let.
Trestným činem už je jízda s víc než jednou promile. V tomto případě hrozí až rok odnětí svobody, peněžitá pokuta a zákaz řízení. V případě, že řidič způsobí pod vlivem nehodu, může jít do vězení na šest měsíců až tři roky. K tomu ještě peněžitý trest a zákaz řízení.
„Řidiči pod vlivem různých návykových látek nedokáží udržet přímý směr jízdy, řídí agresivně, což se projevuje překročením nejvyšší dovolené rychlosti. Někdy naopak omezují plynulost provozu bezdůvodně pomalou jízdou a stává se, že usnou přímo za volantem“ popisuje Markéta Novotná, koordinátorka BESIP Ministerstva dopravy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.