V případě potřeby se lidé v Krkonoších dočkají rychlejší pomoci záchranářů. Kratší dojezdový čas nově zajišťuje vybudovaná základna v Temném Dole. Nová stavba neslouží pouze jako zázemí pro záchranáře. Je to i výcvikové středisko pro složky IZS.
Se stavbou nové záchranářské budovy se začalo už na jaře roku 2020. Samotná přestavba dvou původních objektů trvala rok a půl. „Náklady na stavbu a nové vybavení stanice a školicího střediska přišly na 43 milionů korun,“ uvedl první náměstek hejtmana Pavel Bulíček (Piráti).
Kromě samotné výjezdové stanice jde také o speciální středisko pro všechny složky integrovaného záchranného systému. „Nová budova disponuje výcvikovými trenažéry, které pomohou při tréninku a zvýšení odbornosti nejen našich záchranářů, ale i hasičů a dalších složek IZS. Součástí je například simulátor pro výuku rozšířené podpory životních funkcí, simulátor práce s automatizovaným externím defibrilátorem,“ sdělil radní pro zdravotnictví Zdeněk Fink (HDK).
Podle vedení Královéhradeckého kraje i samotných záchranářů pomůže nová stanice zkrátit výjezdové časy. Pomoc se dostane dřív především pacientům ve východní části Krkonoš. „Počítáme s tím, že záchranářský tým v Temném Dole bude mít kratší dojezdové časy do nejvytíženějších horských středisek. Zároveň ale také uleví výjezdové základně v Trutnově, odkud jsme jen v loňském roce zrealizovali více než pět a půl tisíce výjezdů,“ řekl ředitel krajských zdravotnických záchranářů Libor Seneta.
V Královéhradeckém kraji bylo doposud 16 výjezdových stanic ve 13 městech kraje. Jsou v Hradci Králové, Trutnově, Vrchlabí, Dvoře Králové nad Labem, Náchodě, Jaroměři, Broumově, Jičíně, Nové Pace, Hořicích, Novém Bydžově, Rychnově nad Kněžnou a Opočně. Nejbližší výjezdová základna zdravotnických záchranářů pro oblast východních Krkonoš, kde jsou velké lyžařské areály v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních a Malé Úpě, byla dosud v Trutnově.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.