neděle 22. května 2022 Emil

Záchranáři z nové základny v Temném Dole mají za sebou první ostrý zásah

Zdravotničtí záchranáři z nové základny v Temném Dole už mají za sebou jeden ostrý zásah. Díky přesunu do Horního Maršova z Trutnova se jim dojezdové časy do lyžařských středisek východních Krkonoš zkrátily až o polovinu. Základna je prozatím stále ve zkušebním provozu, oficiální otevření je naplánované na leden.

Nově vzniklá posádka zdravotnických záchranářů existuje od 1. prosince a tvoří ji jedna sanitka a dva záchranáři. „V úterý 21. prosince jsme v Temném Dole zahájili zkušební provoz, ostrý výjezd odtud už ale posádka má za sebou, bylo to v Peci pod Sněžkou. Než se posádka přesunula do Temného Dolu, využívala zázemí základny v Trutnově," řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Libor Seneta.

Výjezdová základna vznikla právě v Temném Dole, protože jde o strategické místo blízko horských středisek východních Krkonoš. Tyto oblasti patří mezi nejoblíbenější turistické cíle a v zimě je vyhledává také spousta lyžařů. Patří sem například lyžařské areály v Peci pod Sněžkou nebo v Malé Úpě. Díky přesunu základny se sanitce daří snížit dojezdový čas do středisek až o polovinu. A právě čas hraje v mnohých případech zásadní roli.

Stavba základny začala v březnu 2020 a vznikla přestavbou dvou objektů, které patří Královéhradeckému kraji. Cena za celý projekt včetně vybavení se vyšplhala přes 43 milionů korun,. Větší polovinu z této investice ale pokryla evropská dotace.

Oba objekty našly své využití. Z jednoho je výjezdová základna, z druhého vzdělávací a výcvikové středisko. V něm se budou školit nejen krajští záchranáři, ale i policisté nebo hasiči. Vybavení interiérů vyšlo na 1,3 milionu korun a dodávka simulátorů na 3,9 milionu korun.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky Královéhradecký kraj, záchranáři, Temný Důl, základna, Horní Maršov, zásah, zranění, sanitka, Pec pod Sněžkou, lyžaři, turisté, výcvik

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.