neděle 26. září 2021 Andrea

Růst cen ve stavebnictví sledují i města. Některé stavby se mohou prodražit

Enormní růst cen ve stavebnictví se zatím do investičních plánů oslovených měst a institucí v Královéhradeckém kraji výrazněji nepromítl. Některá města v kraji své rozpočty postavila tak, že s poklesem příjmů a nárůstem nákladů počítala, případně vybrala v soutěži stavební firmy pro letošní investice ještě za ceny před zdražením. Nahoru jdou v posledních měsících ceny stavebních prací i materiálů.

"Zásadní problém to zatím nepředstavuje. Město zaznamenalo jeden případ, kdy se to promítlo do městských investic, a to je případ Mateřské školy Třebechovická. Vysoutěžený zhotovitel odmítl s městem podepsat smlouvu, pravděpodobně i z toho důvodu, že ceny jdou nahoru," řekla mluvčí hradecké radnice Kateřina Šmídová.

Firma v soutěži nabídla cenu 10,1 milionu korun bez DPH. Součástí zakázky je zateplení budovy, oprava střechy, elektroinstalace a namontování zařízení na rekuperaci tepla. Radnice by mohla vypsat novou soutěž na zhotovitele v září.

Také radnice sedmnáctitisícového Jičína nemusela v souvislosti s růstem cen stavebních prací upravovat plán investic. Město podle mluvčího radnice Jana Jireše na velký problém s růstem cen staveb dosud nenarazilo. "Rozpočet na rok 2021 je postaven tak, že s poklesem příjmů a nárůstem nákladů počítá. Růst nákladů se projeví při rozvaze rozpočtu pro rok 2022. Vzhledem k tomu, že tvorba rozpočtu pro rok 2022 začne v polovině září, nyní nelze nic bližšího předjímat,” řekl Jireš.

Ve druhém nejlidnatějším městě Královéhradeckého kraje, třicetitisícovém Trutnově, většinu letošních investic vysoutěžili ještě za ceny před zdražením. "Situaci bedlivě sledujeme a zatím jsme žádnou plánovanou investici nezrušili, právě naopak. Tento měsíc jsme zahájili významnou rekonstrukci kina Vesmír. U té jsme velmi rádi, že se ji podařilo vysoutěžit za ještě přijatelných podmínek, protože pokud bychom čekali, akce by se výrazně prodražila," řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.

Také Královéhradecký kraj v tuto chvíli plán investic nemění. "Sledujeme vývoj cen stavebních materiálů a zohledňujeme to při nových výběrových řízení na stavební práce," uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.

Stavebnictví v posledních měsících zaznamenalo enormní růst cen, o desítky procent stoupla také cena některých stavebních materiálů. Lze předpokládat, že stavební práce budou pro města a obce stále dražší.

Ohodnoť článek

Štítky ČR, stavby, správa, ceny, Královéhradecký, kraj, Hradec Králové, Trutnov, Jičín, ZŠ Třebechovická

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.