V celém Krkonošském národním parku je zakázáno horolezectví. I přesto si stále více sportovců vybírá skály, na kterých nemají co dělat. Neodrazují je ani vysoké pokuty. V Krkonoších je lezectví povoleno pouze na vybraných místech. Jde o Hnědé skály a Hranostají skála ve Strážném, Lubošské skály na Harrachovsku a Emin kámen v oblasti Přední Labské.
„V minulých týdnech jsme zjistili, že některé skalní stěny v okolí Janských Lázní a Pasek nad Jizerou byly osazeny horolezeckými jistícími skobami. Někdo si zde takto vytvořil tréninkové cesty. Je třeba si uvědomit, že taková aktivita na území národního parku může být v kolizi se zájmy ochrany přírody,“ říká vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa.
Podle vyjádření správců parku jde navíc o nelegální zásah do majetkových práv. „Správa KRNAP jako majitel uvedených pozemků, k takové činnosti nedala souhlas, a to ani na území ochranného pásma,“ dodal Jansa. Přirovnává to k situaci, kdy by si horolezci chodili bez povolení lézt na něčí zahradu u rodinného domu.
Za nelegální horolezectví v Krkonošském národním parku hrozí tučné pokuty. Za přestupek může vyšplhat až do výše sto tisíc korun. Zaměstnanci parku apelují na adrenalinové sportovce, aby na skály v Krkonoších nelezli. A aby odstranili už vzniklé horolezecké cesty.
Zákaz horolezectví v Krkonoších platí hned z několika důvodů. Pokud by správa parku tento sport povolila, zodpovídala by za bezpečnost lezeckých cest. „Současné nelegální lezecké cesty jsou staticky nebezpečné,“ varuje Jansa. Podle správců navíc panuje důvodná obava o ohrožení přírody a rušení hnízdících ptáků.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.