pondělí 18. října 2021 Lukáš

V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví. Milovníky adrenalinu neodrazuje ani stotisícová pokuta

V celém Krkonošském národním parku je zakázáno horolezectví. I přesto si stále více sportovců vybírá skály, na kterých nemají co dělat. Neodrazují je ani vysoké pokuty. V Krkonoších je lezectví povoleno pouze na vybraných místech. Jde o Hnědé skály a Hranostají skála ve Strážném, Lubošské skály na Harrachovsku a Emin kámen v oblasti Přední Labské.

„V minulých týdnech jsme zjistili, že některé skalní stěny v okolí Janských Lázní a Pasek nad Jizerou byly osazeny horolezeckými jistícími skobami. Někdo si zde takto vytvořil tréninkové cesty. Je třeba si uvědomit, že taková aktivita na území národního parku může být v kolizi se zájmy ochrany přírody,“ říká vedoucí odboru péče o národní park Václav Jansa

Podle vyjádření správců parku jde navíc o nelegální zásah do majetkových práv. „Správa KRNAP jako majitel uvedených pozemků, k takové činnosti nedala souhlas, a to ani na území ochranného pásma,“ dodal Jansa. Přirovnává to k situaci, kdy by si horolezci chodili bez povolení lézt na něčí zahradu u rodinného domu.  

Za nelegální horolezectví v Krkonošském národním parku hrozí tučné pokuty. Za přestupek může vyšplhat až do výše sto tisíc korun. Zaměstnanci parku apelují na adrenalinové sportovce, aby na skály v Krkonoších nelezli. A aby odstranili už vzniklé horolezecké cesty. 

Zákaz horolezectví v Krkonoších platí hned z několika důvodů. Pokud by správa parku tento sport povolila, zodpovídala by za bezpečnost lezeckých cest. „Současné nelegální lezecké cesty jsou staticky nebezpečné,“ varuje Jansa. Podle správců navíc panuje důvodná obava o ohrožení přírody a rušení hnízdících ptáků.  

Hodnocení článku je 30 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky KRNAP, Krkonoše, správce, horolezectví, skála, příroda, pokuta, adrenalin, přestupek, pozemek, příroda, ničením, park, hory

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.