Ke střelbě z plynové pistole mělo dojít v ulici Hrašeho v centru Náchoda, nedaleko od Masarykova náměstí. Podle policie zde došlo k neshodám nájemníků v jednom z bytových domů. Osmadvacetiletý muž vtrhl do cizího bytu a začal střílet. Z plynové pistole měli padnout tři výstřely.
„V sobotu v noci muž vtrhl do bytu, kde začal přítomné dvojici vyhrožovat se zbraní v ruce. Z plynové pistole pak vystřelil přímo do obličeje ženy a utekl,“ řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Mělo jít o ženu ročník narození 1995, která měla lehké poranění v oblasti hlavy. Zdravotníci ji převezli do nemocnice v Náchodě.
Střelce se podařilo vypátrat po několika málo minutách. Dechová zkouška mu prokázala 1,69 promile alkoholu v dechu. Vystřízlivěl až v policejní cele. Za jeho jednání může skončit až na tři roky ve vězení.
Víkendový případ je letošním prvním napadením se střelnou zbraní v ruce. Podobných případů však policie řešila více. Poslední se stal na Jičínsku v polovině května. Šlo o třiasedmdesátiletého muže, který si zranil ruku výstřelem z plynové pistole. „Na místo vyjela hlídka policistů i záchranná služba. Senior nedodržel zásadní bezpečnostní pravidla při manipulaci se zbraní. Navíc byl pod vlivem alkoholu, výsledek testu ukázal 1,17 promile,“ potvrdila Konečná.
O 14 dní dříve se podobným způsobem zranil i muž z Trutnovska. Nohu si prostřelil zbraní, kterou mu přinesl ukázat jeho kamarád. Se zraněním skončil ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.
Muž v Náchodě střílel takzvanou plynovkou, tedy zbraní skupiny D. Zbraně této kategorie mohou lidé vlastnit bez zbrojního průkazu. Zakoupit si ji může osoba starších 18 let. Novela zákona o zbraních a střelivu majiteli nařizuje zbraň pouze nahlásit. Zákon na tyto zbraně nahlíží stejně, jako by se jednalo o klasickou pistoli. Její majitel ji nesmí nosit viditelně, manipulovat s ní na veřejnosti a pod vlivem alkoholu.
Z plynové pistole sice nevyletí střela, ale stlačený vzduch má takovou sílu, že dokáže vážně zranit. V krajním případě dokonce i zabít. Se zbraní je proto třeba manipulovat tak, jako by se jednalo o ostrou pistoli. Nebezpečnost plynových pistolí názorně ukazuje toto video.
Pro lajka je na první pohled nemožné rozeznat zbraň kategorie D (plynovku) a kategorie B (ostrá). Ve většině případů se jedná o dokonalé repliky. U plynových zbraní je většinou neprůchodná hlaveň, která je “ucpaná” plynovou průchodkou. Plynovky mají tradičně užší zásobníky.
Na obrázku níže vidíte porovnání dvou zbraní. Na obrázku A je ostrá pistole Glock 19 gen 5. Obrázek B ukazuje plynovou pistoli Bruni GAP 9mm, která je věrohodnou replikou Glocku nižší kategorie.
Každému vlastníkovi zbraně a zbrojního průkazu je stále opakováno několik základních pravidel, které musí dodržovat. Nejideálnější je, když si je střelec osvojí natolik, že je dodržuje automaticky – podobně jako dopravní předpisy.
Mezi ně patří například pravidlo „se zbraní vždy zacházíme jako by byla nabitá“. A to i ve chvíli, kdy si je střelec jistý stavem své zbraně. Stejně tak platí pravidlo o prstu na spoušti. Prst na spoušť střelec dává jen ve dvou případech; pokud chce vystřelit nebo provést takzvanou ránu jistoty. U některých druhů zbraní se pracuje se spouští i při takzvaném vypouštění kohoutu. V žádném jiném případě nemá prst na spoušti co dělat.
Neméně důležitou poučkou je také pravidlo, které mluví o bezpečném prostoru. Jednoduše by se dalo říct, že se zbraní nemíříme na nic, co nejsme ochotni zničit nebo zranit. V tomto ohledu je třeba myslet na to, že případná střela z ostré zbraně může projít nábytkem nebo dokonce zdí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.