Počasí dnes1 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Nechci z Neratova žádné Lurdy, říká farář Josef Suchár

Horská osada Neratov, která je součástí Bartošovic v Orlických horách, má za sebou úspěšný rok. Začal fungovat nový minipivovar, věže poutního kostela dostaly v rámci česko-polského projektu původní barokní cibule a zvony a rozšířily se aktivity v sociální oblasti. Další projekty, jako třeba infocentrum nebo otevření hraničního přechodu v Neratově pro pěší a cyklisty do Polska, se připravují.

Vesnici u hranic s Polskem, která je známá postupně opravovaným kostelem s prosklenou střechu, postavilo na nohy Sdružení Neratov, parta nadšenců kolem katolického kněze Josefa Suchára tajně vysvěceného za komunismu. „Za největší úspěch od začátku našeho snažení v Neratově považuji to, že pořád fungujeme podle základního zadání, které jsme si na počátku dali, a to že chceme znovu vybudovat místo, které bude žít, a vrátit vesnici k životu s lidmi s postižením," řekl Suchár, který je též dlouholetým prezidentem Diecézní katolické charity Hradec Králové a biskupským vikářem.

Díky oživení obce v posledních letech nebývale roste počet návštěvníků. Letos přijelo do Neratova mezi 25 tisíc až 30 tisíc lidí. „Musíme už trochu brzdit, návštěvníků přibývá. Neratov je krásný takový, jaký je, nemáme tendenci z toho dělat nějaké Lurdy. Klid k Neratovu patří a nechceme o něj přijít. Proto také naše aktivity rozprostíráme i do okolí," řekl Suchár.

Neratovský zázrak, jak se někdy označuje proměna vysídlené obce v životem kypící místo s pivovarem, restaurací, rekreačním objektem, tvůrčími dílnami, prádelnou, středisky údržby a sociálních služeb s chráněným bydlením a dalšími aktivitami, není prý nepřenosný. „Když lidé něco chtějí dokázat, dokážou to kdekoli. Důležitý je ale duchovní rozměr. Duchovní hodnoty jsou důležité také proto, aby lidé spolu vydrželi. Všechny aktivity děláme společně s lidmi s handicapem, počínaje údržbou komunikací v zimě, přes hospodu, zahradnictví až po úklid v ubytovacím zařízení," řekl.

Neratovský příběh začal na počátku 90. let, když Suchár oslovil dvě rodiny, které se usadily natrvalo v Orlických horách. Založili občanské sdružení, které nyní pomáhá zdravotně postiženým lidem včetně lidí s lehkým a středně těžkým mentálním postižením. Sdružení má přibližně 250 zaměstnanců, z toho asi 200 tvoří lidé s různým handicapem. Sdružení nabízí chráněné bydlení v Neratově a pracoviště zaměstnávající lidi s různými formami postižení také v Králíkách a Žamberku. Cílem je, aby sociální podnikání sdružení Neratov bylo ekonomicky soběstačné.

„Když jsme přišli, vesnice jako svébytný celek nefungovala. Byli tu hlavně chataři. Na počátku byla vůči nám velká nedůvěra, postupně se to ale změnilo," dodal.

Autoři | Foto Autor: Jik jik – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35341067

Štítky zajímavosti, církve, sociální, stavby, Neratov, Josef Suchár, Polsko, Bartošovice v Orlických horách, Diecézní katolická charita Hradec Králové

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Nechci z Neratova žádné Lurdy, říká farář Josef Suchár  |  Z kraje  |  Hradecká Drbna - zprávy z Hradce a okolí

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.