čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Jičínskému kinu po rekonstrukci výrazně stoupla návštěvnost

Jičínské kino Biograf Český ráj loni navštívilo 63.463 diváků, to je o 20 tisíc více než před rekonstrukcí. Kino se tak stalo nejnavštěvovanějším jednosálovým kinem v Královéhradeckém kraji.. Rozsáhlá oprava začala na jaře 2017 a trvala rok. Šlo o největší investici města do kulturního zařízení po roce 1989.

"Srovnáme-li rok 2019 s posledním kompletním rokem před rekonstrukcí, tedy 2016, vidíme obrovský nárůst počtu diváků. Rozdíl je více než 20.000. Na vzestupu zájmu se podílí zrekonstruované prvorepublikové prostory biografu, moderní promítací technologie a také úsilí provozovatelů biografu. Ti často zařazují i čtyři veřejná promítání denně," uvedl mluvčí radnice Jan Jireš.

Návštěvnicky nejúspěšnějším měsícem byl loni prosinec, kdy přišlo 7466 diváků, následoval březen se 7151 diváky. Lidé mohli v kině zhlédnout 954 filmových představeních a 24 nefilmových akcí jako diashow, školení, koncerty či přednášky. Nefilmové akce navštívilo loni celkem 3487 diváků.

Po rekonstrukci se kino otevřelo veřejnosti 15. června 2018. Stavbaři odstranili řadu necitlivých zásahů a přístaveb, které budovu narušily po druhé světové válce. Kapacitu sálu projektant snížil z 310 na 155 sedadel. Promítací kabinu stavbaři přesunuli a foyer rozšířili i do patra, upravili také okolní veřejná prostranství.

Poprvé se budova otevřela veřejnosti v roce 1923, tehdy jako Mrňákovo divadlo a promítání filmů bylo pouze částí programu. Filmové projekce postupně získávaly více prostoru až začaly dominovat. Po druhé světové válce byl biograf přejmenován na Kino Svět a v druhé polovině 50. let budova prošla kompletní rekonstrukcí.

Autoři | Foto Hradecká Drbna

Štítky ČR, film, správa, stavby, Jičín

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.