Další Setkání národů je minulostí. Svoji národní hudbu, tanec, umění i kuchyni na festivalu v hradeckém Adalbertinu v úterý 13. listopadu představily téměř tři desítky zemí. Akci už pošesté uspořádalo Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové spolu s partnery.
„Všichni cizinci byli moc vděční za příležitost prezentovat svou kulturu. Setkání národů každým rokem ukazuje, že právě hudba, tanec, umění i kuchyně jsou takovým univerzálním jazykem. Odbourávají často zbytečné předsudky a usnadňují vzájemnou komunikaci,“ řekl Jan Kočí, vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové.
Svoji zemi na festivalu představili zejména cizinci a uprchlíci z Královéhradeckého kraje, kterým Diecézní charita pomáhá s integrací do naší společnosti, a také zahraniční studenti Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.
„Jsme rádi, že se tady můžeme seznámit s cizinci a nemusíme se přitom vůbec bát. Nejvíc se nám líbila nabídka všech těch států - jídlo, písničky a tance, co pro nás měli připravený. Je vidět, že si s tím opravdu dali práci,“ podělili se o své dojmy z festivalu žáci ze Základní školy Bezručova.
Festival Setkání národů uspořádalo Integrační centrum pro cizince Diecézní charity HK ve spolupráci se Statutárním městem Hradec Králové, Královéhradeckým krajem, Filozofickou fakultou UHK, Ministerstvem vnitra ČR, SUZ MV ČR - PoS Kostelec n. O., KURO HK, MKI Klíč a Regionálním ukrajinským spolkem ve VČ.
V dopoledním programu pro školy si žáci pod vedením svých průvodců z různých kontinentů vyzkoušeli africký, ruský, arabský a indiánský lidový tanec. Symbolem propojení všech kontinentů byly živé obrazce, které potom žáci společně vytvořili za doprovodu francouzského šansonu a Smetanovy Vltavy. Pomyslnou cestu kolem světa uzavřela písnička Nebe na zemi od Voskovce a Wericha, kterou si všichni – Češi i cizinci - připomněli sté výročí naší republiky.
Na podvečerním koncertu pro širokou veřejnost si publikum nejvíce získala indiánská skupina Chayag z Ekvádoru, spontánní africký hudebník Camara z Guineje, kubánský tanečník Gerandy nebo mladé tanečnice Nataly a Naya ze Sýrie.
Zájem projevili návštěvníci také o workshop, na kterém si mohli s rodilým indiánem z Ekvádoru vyrobit amulet lapač snů. Obdivovali rovněž národní kostýmy latinskoamerických, asijských a afrických zemí, ukrajinské, ruské i české kroje. Z národních pokrmů jim chutnaly například výtečný bulharský tarator, bolívijská arašídová polévka, vietnamské závitky, ukrajinský boršč, africká káva a další exotické pokrmy. Letos se poprvé prezentovaly Argentina, Venezuela, Francie nebo Slovinsko.
Festival doprovodila také výstava příběhů z africké osady Mayukwayukwa v Zambii, kde pomáhá i Charita ČR. Své výtvarné práce představili cizinci z Pobytového střediska MVČR v Kostelci nad Orlicí a syrský malíř Fahed.