Výročí 140 let od založení Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích na Jičínsku připomíná výstava děl jejích absolventů. Na expozici nazvané To, co zbylo se v Galerii plastik na hořickém vrchu Gothard prezentuje pět výtvarníků. Výstavu, která potrvá do 17. července, zahájili současní studenti žáci školy vytvořením živého obrazu, při němž byli pomazaní hlínou.
Sochařská a kamenická škola byla v Hořicích, které jsou známé těžbou a zpracováním pískovce, založena v roce 1884. Dosud je jedinou školou svého druhu v České republice. Zřizovatelem školy, kterou letos navštěvuje asi 160 studentů, je Královéhradecký kraj.
"Výstava je pojatá jako reportáž. Prostřednictvím děl pěti sochařů a sochařek se obrací do nedávné historie, ale především k živé přítomnosti školy. Ukazuje její roli v dalším uměleckém životě vystavujících," uvedla kurátorka Galerie plastik Anna Crhová. Výtvarníci Kryštof Kaplan, Markéta Korečková, Štěpán Málek, Lenka Melkusová a Petr Stibral prezentují své současné práce. K vidění jsou i jejich kresby, sochy a fotografie uměleckých akcí z doby studia v Hořicích. Všichni po hořické škole absolvovali pražskou Akademii výtvarných umění.
Součástí výstavy jsou i videozáznamy komentářů vystavujících. Uvádějí v nich vlastní očekávání při vstupu na školu a hodnotí jejich naplnění. Vyjadřují se k dobovému charakteru výuky, připomínají význam konkrétních pedagogů. Na videozáznamech přibližují atmosféru a dnešní stav školy i současní pedagogové.
Na vernisáži udělali studenti školy pod vedením výtvarníků Karla Kunce a Martina Zetová živou patnáctičlennou kompozici obrazu Pochod komediantů z Prodané nevěsty od Bedřicha Smetany. Svá těla pomazali takzvaným šlikrem, tedy velmi rozředěnou keramickou hlínou. Připomněli tím sokolskou tradici figurálních kompozic na historizující motivy. Současně navázali na událost z dubna 1910, kdy se v Hořicích pětice sokolských nadšenců pomazala šlikrem a vytvořila napodobeninu antické sochy.
Hořická škola vychovala řadu velkých umělců, například sochaře Quida Kociána, Jana Štursu, Ladislava Šalouna nebo Josefa Wagnera. Vrcholná díla některých z nich jsou ve Smetanových sadech i jinde v Hořicích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.