středa 27. října 2021 Šarlota / Zoe

Kam o víkendu? Na Kuronské slavnosti, Nábřeží gurmánů nebo Festival bez domova

Na tento víkend připadají Dny evropského dědictví, proto se konají historické slavnosti a řada neobvyklých zámeckých prohlídek. Kromě toho vás také pozveme na dvě gurmánské akce, na projížďku na kole nebo na originální festival (nejen) o bezdomovectví.

Náchodský zámek tuto sobotu láká na Kuronské slavnosti na počest Kuronského a Zaháňského vévody Petra Birona. Celý zámek a přilehlá nádvoří se navrátí do dob vlády Petra Birona, který významně přispěl ke kulturnímu i sociálnímu rozkvětu celého panství. Připravený je celodenní bohatý kulturní program s divadelním představením, koncerty, řemeslnými trhy nebo akcemi pro děti. Letošní novinkou v rámci Dnů evropského dědictví jsou kostýmované zkrácené prohlídky apartmá Petra Birona a jeho manželky. Malí i velcí návštěvníci na nich uslyší zajímavosti a příběhy ze života vévodské rodiny.

Speciální prohlídky s názvem „Příběh zámku a zámek příběhů“ pořádají v sobotu i v Ratibořicích, jedná se o prohlídky s rozšířeným odborným výkladem zkušeného průvodce. Délka prohlídek bude 90 až 120 minut, jejich začátek je naplánovaný na 16. a 17. hodinu. Rodiče by měli podle organizátorů zvážit účast dětí do 12 let. Vstupenky je potřeba rezervovat předem.

Komentované oživlé prohlídky nachystali na sobotu v Josefově. Návštěvníky tu seznámí nejen s historií pevnostního města, ale i s životem vojáků. Prohlídky tu budou probíhat od 9 do 17 hodin.

Za dobrým jídlem můžete v sobotu vyrazit na hradeckou náplavku, kde se od 10 do 18 hodin bude konat Nábřeží gurmánů s podtitulem Chuť podzimu. V centru města se setkají milovníci dobrého jídla a pití, kuchaři, profesionální prodejci a drobní farmáři. Návštěvníci se mohou těšit a pokrmy z různých koutů světa.

Na gurmány bude zaměřená i akce na Ekofarmě Bošina na Broumovsku – Poznej svého farmáře. Letošní ročník je zaměřený především na ekologické zemědělství a bude se tu prezentovat šest farem. Akce potrvá od 10 do 16 hodin.

Za sportem můžete vyrazit v neděli do Hradce Králové, kde se koná dvacátý ročník akce Město na kolech. Vyrazit mohou sportovci i nesportovci, čeká je zhruba šestikilometrová projížďka městem po vyznačené trase. Registrace je od 9 hodin, start od 10 hodin od plaveckého bazénu.

V Nemocnici Třebíč v sobotu pořádají den otevřených dveří, v rámci kterého zde budou mít klaunskou ambulanci/šapitó zdravotní klauni, kteří ošetří všechny kolemjdoucí, morouse a pacienty trpící akutní skleslostí. Lék Humorin tu budou předepisovat od 10 do 12 hodin a od 13:30 do 16 hodin.

A pracovníci Domu Matky Terezy zvou v sobotu na 5. ročník Festivalu bez domova, festivalu o hudbě, o bezdomovectví a o životě. Na Kavčím plácku v Hradci Králové bude živá hudba, módní přehlídka nebo program pro děti.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Zámek Náchod | Zdroj Charita HK, zámek Náchod, Kudy z nudy

Štítky akce, víkend, prohlídka, zámek, slavnost, jídlo, Město na kolech, gurmánský festival

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.