pondělí 6. července 2020 Státní svátek - Mistr Jan Hus

Prudký vítr lámal v Královéhradeckém kraji stromy. V akci byli hasiči i energetici

Silný vítr dnes zaměstnával v Královéhradeckém kraji hasiče i energetiky. Hasiči vyjížděli od samého rána k desítkám popadaných stromů. Energetici pak k výpadkům elektřiny. Nejčastěji zasahovali na Trutnovsku a Rychnovsku .U Pilníkova na Trutnovsku najel vlak na větev v kolejišti. Nikomu z cestujících se nic nestalo. Vítr také zastavil některé krkonošské lanovky a vleky. Horská služba Krkonoše turistům nedoporučuje kvůli větru, závějím a špatné viditelnosti hřebenové túry.

Energetici začali evidovat poruchy ráno, hlavně v horských  a podhorských oblastech Krkonoš a Orlických hor. Nejhorší situace byla v okolí Vrchlabí, Rýchor, Prkenného Dolu, Orlického Záhoří, Semechnice  nebo Podchlumí na Rychnovsku. "Na vysokém napětí už jsou všechny poruchy odstraněny. Je možné, že po příjezdu na chaty a chalupy, začnou lidé nahlašovat poruchy na vedení nízkém", řekla mluvčí společnosti ČEZ Šárka Lapáčková Beránková.

Hasiči museli od rána odstraňovat ze silnic popadané stromy. Nejčastěji mířili se svými vozy na Trutnovsko. U Pilníkova najel vlak na větev v kolejišti. Vše se obešlo bez zranění. Cestující museli náhradní dopravou. V Jívce na Trutnovsku vyprošťovali autobus, který dostal smyk a zablokoval silnici. "Ve Zlaté Olešnici skončil v příkopu prázdný kamion," uvedla mluvčí hasičů Martina Gotzová

Kvůli větru byly dnes dopoledne mimo provoz oba úseky lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Před polednem se rozjel spodní úsek na Růžovou horu. Lanovky stály i ve Špindlerově Mlýně. Aktuálně nejezdí lanová dráha na Medvědín a lanová dráha Svatý Petr.

Na hřebenech Krkonoš napadlo za posledních 24 hodin dalších 20 centimetrů sněhu a celkem je tu až 70 centimetrů. Nadále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné škály. Horská služba turistům nedoporučuje kvůli větru, závějím a místy téměř nulové viditelnosti hřebenové túry. Vítr by měl ale podle meteorologů slábnout.

Autoři | Foto HZS Královéhradeckého kraje

Štítky ČR, vítr, hasiči, energetici, železnice, Královéhradecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.