Policisté dnes hlídkovali na přechodech a informovali, jak bezpečně přecházet

Autoři | Foto Policie ČR

Děti dnes po prázdninách vyrazily opět do školy a protože je situace na přechodech u základních škol nejrizikovější právě na konci a na začátku školního roku, dohlíželi na bezpečnost dětí městští i státní policisté. Ti zároveň představili kampaň „Zebra se za tebe nerozhlédne“.

Nadšené děti, u školy mávající kamarádi a přechod pro chodce – právě na začátku a na konci školního roku jsou podobné situace kvůli rozjitřeným emocím nebezpečnější než jindy. „V prvních dnech školního roku jsou děti často myšlenkami ještě na prázdninách. Bývají roztržité, nepozorné a mnohdy i zapomínají na pravidla bezpečného přecházení,“ dodává mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová. Městská policie Hradce Králové proto dnes povolala do služby maximální možný počet strážníků. Ti během dnešního rána a dopoledne hlídkovali na šestnácti přechodech, na některých místech měřili i rychlost.

Policisté Královéhradeckého kraje se dnes zároveň připojili k celorepublikové preventivně-informační kampani „Zebra se za tebe nerozhlédne“.

„Hlavním smyslem této preventivní akce je informovat chodce – včetně těch nejmladších – na rizika, která plynou z nerespektování zásad správného přecházení pozemní komunikace a zábavnou interaktivní formou je poučit o tom, jak by se měli v silničním provozu chovat,“ říká policejní mluvčí Eva Prachařová.

Kromě hlídkování u přechodů pro chodce, které policisté plánují až do konce týdne, bude kampaň pokračovat i v dalších měsících, a to prostřednictvím přednášek a besed ve školách. Součástí jsou i nové výukové materiály. „Děti se při práci s pracovním sešitem hravou formou dozví nebo si zopakují, jak se pohybovat v provozu bezpečně v roli chodce, cyklisty, cestujícího v MHD či spolujezdce. Úkoly a tématy provede malé čtenáře oblíbená Zebra, která s inovací projektu získala novou podobu,“ uvádí policejní mluvčí Veronika Hodačová. Materiál je volně dostupný (ke stažení zde) a pracovat s ním tak v případě zájmu může každý.

Jak správně přecházet vozovku na přechodu pro chodce?

  • zastavte se na okraji chodníku před přechodem pro chodce
  • rozhlédněte se a posuďte hustotu provozu a rychlost vozidel
  • dejte najevo svou polohou na okraji chodníku a například mávnutím paží, že chcete přejít přes vozovku (doporučuje se předpažit ruku s dlaní směrem k přijíždějícímu automobilu)
  • s řidičem vozidla, přibližujícím se k přechodu pro chodce, navažte oční kontakt. Dívejte se mu do očí a zjistěte, zda se i on dívá na vás. Řidič, který se na vás nedívá, obvykle před přechodem pro chodce nezastaví
  • jestliže vozidlo před přechodem zastaví nebo je vzdálené více než 50 metrů v obci a 100 metrů mimo obec, vstupte na přechod pro chodce a snažte se jej po pravé straně co nejrychleji, nikoliv však zbrkle přejít na druhou stranu vozovky
  • v polovině přechodu pro chodce, než vstoupíte do protisměrného jízdního pruhu, opět zkontrolujte, zda jste přijíždějícími řidiči respektováni a můžete přecházení bezpečně dokončit (pokud si nejste jisti zastavením přijíždějícího vozidla, vyčkejte, ale nesnažte se vrátit nazpět - to je velmi nebezpečné!)
  • na širokých a víceproudých silnicích volte raději přechod, který má světelnou signalizaci nebo je v prostředku vozovky opatřen ochranným ostrůvkem. Vhodné je taky volit trasu, kde k přejití vozovky můžete využít nadchod nebo podchod

(Zdroj: BESIP)

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky škola, září, přechod pro chodce, děti, policie, prevence, silnice, školní rok, Hradec Králové, BESIP, Královéhradecký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.