pondělí 18. října 2021 Lukáš

Policisté dnes hlídkovali na přechodech a informovali, jak bezpečně přecházet

Děti dnes po prázdninách vyrazily opět do školy a protože je situace na přechodech u základních škol nejrizikovější právě na konci a na začátku školního roku, dohlíželi na bezpečnost dětí městští i státní policisté. Ti zároveň představili kampaň „Zebra se za tebe nerozhlédne“.

Nadšené děti, u školy mávající kamarádi a přechod pro chodce – právě na začátku a na konci školního roku jsou podobné situace kvůli rozjitřeným emocím nebezpečnější než jindy. „V prvních dnech školního roku jsou děti často myšlenkami ještě na prázdninách. Bývají roztržité, nepozorné a mnohdy i zapomínají na pravidla bezpečného přecházení,“ dodává mluvčí hradeckých strážníků Eva Kněžourová. Městská policie Hradce Králové proto dnes povolala do služby maximální možný počet strážníků. Ti během dnešního rána a dopoledne hlídkovali na šestnácti přechodech, na některých místech měřili i rychlost.

Policisté Královéhradeckého kraje se dnes zároveň připojili k celorepublikové preventivně-informační kampani „Zebra se za tebe nerozhlédne“.

„Hlavním smyslem této preventivní akce je informovat chodce – včetně těch nejmladších – na rizika, která plynou z nerespektování zásad správného přecházení pozemní komunikace a zábavnou interaktivní formou je poučit o tom, jak by se měli v silničním provozu chovat,“ říká policejní mluvčí Eva Prachařová.

Kromě hlídkování u přechodů pro chodce, které policisté plánují až do konce týdne, bude kampaň pokračovat i v dalších měsících, a to prostřednictvím přednášek a besed ve školách. Součástí jsou i nové výukové materiály. „Děti se při práci s pracovním sešitem hravou formou dozví nebo si zopakují, jak se pohybovat v provozu bezpečně v roli chodce, cyklisty, cestujícího v MHD či spolujezdce. Úkoly a tématy provede malé čtenáře oblíbená Zebra, která s inovací projektu získala novou podobu,“ uvádí policejní mluvčí Veronika Hodačová. Materiál je volně dostupný (ke stažení zde) a pracovat s ním tak v případě zájmu může každý.

Jak správně přecházet vozovku na přechodu pro chodce?

  • zastavte se na okraji chodníku před přechodem pro chodce
  • rozhlédněte se a posuďte hustotu provozu a rychlost vozidel
  • dejte najevo svou polohou na okraji chodníku a například mávnutím paží, že chcete přejít přes vozovku (doporučuje se předpažit ruku s dlaní směrem k přijíždějícímu automobilu)
  • s řidičem vozidla, přibližujícím se k přechodu pro chodce, navažte oční kontakt. Dívejte se mu do očí a zjistěte, zda se i on dívá na vás. Řidič, který se na vás nedívá, obvykle před přechodem pro chodce nezastaví
  • jestliže vozidlo před přechodem zastaví nebo je vzdálené více než 50 metrů v obci a 100 metrů mimo obec, vstupte na přechod pro chodce a snažte se jej po pravé straně co nejrychleji, nikoliv však zbrkle přejít na druhou stranu vozovky
  • v polovině přechodu pro chodce, než vstoupíte do protisměrného jízdního pruhu, opět zkontrolujte, zda jste přijíždějícími řidiči respektováni a můžete přecházení bezpečně dokončit (pokud si nejste jisti zastavením přijíždějícího vozidla, vyčkejte, ale nesnažte se vrátit nazpět - to je velmi nebezpečné!)
  • na širokých a víceproudých silnicích volte raději přechod, který má světelnou signalizaci nebo je v prostředku vozovky opatřen ochranným ostrůvkem. Vhodné je taky volit trasu, kde k přejití vozovky můžete využít nadchod nebo podchod

(Zdroj: BESIP)

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Policie ČR

Štítky škola, září, přechod pro chodce, děti, policie, prevence, silnice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.