Vyřeš vlastní případ, detektive. Muzeum v Rychnově nad Kněžnou připravuje unikátní výstavu Ruce vzhůru

Po rozvolnění vládních opatření si muzeum v Rychnově nad Kněžnou připravilo netradiční výstavu. Jmenuje se „Ruce vzhůru“ a prezentuje zajímavosti o práci policie, četnictva a také o výrobě pušek ve východních Čechách. Expozice je přístupná ve druhém patře Kolowratského zámku. Do vyšetřování se mohou zapojit i sami hosté.

„Tato unikátní výstava je věnovaná vědeckým metodám v kriminalistice. Na návštěvníky čeká fiktivní kriminální případ, který budou moci sami vyřešit. Během řešení se neotřelou a zábavnou formou seznámí s moderními metodami policie,“ potvrdila etnoložka rychnovského muzea Pavla Bláhová

Každý návštěvník dostane pracovní list, do kterého zaznamenává průběh svého vyšetřování. Na konci výstavy je jeho úkolem označit za pachatele jednoho z podezřelých. Návštěvníci se během své cesty podívají na místo činu nebo do pitevny. Lidé se tak seznámí například s metodikou rozboru krve daktyloskopie, analýzy vláken či toxikologie. 

V druhé části je přibližován život takzvaných četníků. Připravené jsou například ukázky každodenního života na četnické stanici na Rychnovsku v období první republiky. Scéna zachycuje vyšetřování kasaře, který uloupil šperky a peníze. 

„K vidění bude dobová výstroj a výzbroj četníků, četnické hodnostní označení, učebnice a sešity či četnické příbory. Některé předměty sebou nesou i zajímavou historii, například jeden z čepicových odznaků byl nalezen během archeologických prací při budování obchvatu města Opočna,“ řekla Bláhová. 

Historie východočeských pušek 

Podle muzea ve východních Čechách působilo hned několik významných puškařů a puškařských manufaktur. Zajímavosti o střelných zbraních jsou předností třetí části výstavy. 

„Putovní výstava ukazuje prvotřídní puškařskou práci z regionu východních Čech. Představeno je návštěvníkům na čtyřicet dlouhých a na třicet krátkých palných zbraní, přístroj na dávkování střelného prachu, zátky do brokových nábojů a mnoho dalších předmětů vztahujících se k tématu,“ doplnila historička rychnovského muzea Martina Dostálová. 

Exponáty jsou doplněny o devět velkoformátových informačních tabulí s detaily zbraní a doprovodným odborným textem autora putovní výstavy Jana Tetřeva. Z nich je patrné, že se pušky vyráběli například v Chrudimi, Litomyšli, Pardubicích i Hradci Králové. Výstavu zbraní doplňuje i jeden z nejnovějších přírůstků do sbírek rychnovského muzea – perkusní puška Františka Pátka z Rychnova nad Kněžnou. 

Všechny výstavy bude možné zhlédnout v hlavních výstavních prostorách muzea v II. patře Kolowratského zámku do 31. října 2021. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky muzeum, Rychnov nad Kněžnou, výstava, detektiv, četník, vyšetřování, případ, historie, puška, Východní Čechy, zbraň, První republika, policie, zámek

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.